Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2018, 00:00

Veľké zmeny v pokutách. Mnohé budú od júla nižšie

Výška sankcií bude vo viacerých prípadoch závisieť od toho, ako závažne vodič ohrozil bezpečnosť premávky.

Ministerstvo vnútra liberalizuje sadzobník pokút. Od júla zaplatia nižšie sankcie napríklad cyklisti pod vplyvom alkoholu. Ak dnes nafúkajú do jedného promile, policajti im môžu udeliť blokovú pokutu do výšky 50 eur. Po novom to bude len 20 eur.

Od januára 2017 pre cyklistov zároveň platí výnimka z takzvanej nulovej tolerancie. Postihu sa vyhnú, ak im pri dychovej skúške namerajú do 0,5 promile alkoholu v krvi.

Zavádzajú sa rozpätia

Pokuta sa však najnovšie znižuje pri 24 typoch priestupkov v cestnej doprave. „Zmenené boli pokuty za priestupky menej závažného charakteru a rozmedzie bolo uvedené z dôvodu lepšieho vyhodnotenia a posúdenia konkrétnych prípadov,“ vysvetlila pre HN Michaela Paulenová z rezortu vnútra.

Napríklad za nepoužitie smerovky policajti doteraz udeľovali 40-eurové pokuty, po novom sa začne sadzba pri 20 eurách. „A tak je to dobre. Lebo policajt, ktorý je na mieste priestupku, dokáže najlepšie zvážiť, k akému závažnému ohrozeniu bezpečnosti cestnej premávky došlo,“ zhodnotil dopravný analytik Jozef Bazovský s tým, že treba rátať aj so zneužívaním systému.

„Najmä, ak policajt priestupkára pozná. Treba však dodať, že takto to fungovalo aj doteraz – ak priestupok pokutovať nechcel, nerobil to,“ uviedol.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.