Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2018, 00:00

Tendre ukážu vyspelosť spoločnosti

Zmeny vo verejných súťažiach sa očakávajú už dlho. Úrad pre verejné obstarávanie predstavil novelu, ktorá mení ich podmienky. Detaily vysvetľuje jeho predseda Miroslav Hlivák.

Tendre ukážu vyspelosť spoločnosti
Zdroj: TASR

VIZITKA
Miroslav Hlivák absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského, postgraduálne štúdium na Univerzite v Nottinghame a doktorandské štúdium na Paneurópskej vysokej škole. Je členom Slovenskej aj Českej advokátskej komory. Do roku 2017 pracoval v advokátskej kancelárii. Dlhodobo poskytoval právne poradenstvo v oblasti verejného obstarávania.

Úrad pre verejné obstarávanie predstavil navrhovanú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Podľa Transparency International Slovensko návrh zhoršuje možnosti na kontrolovanie súťaží. Môžete priblížiť, ako táto novela vznikala?
Novela nevznikala takpovediac od zeleného stola, no z reálnych potrieb tých, ktorí so zákonom o verejnom obstarávaní dennodenne robia. Úrad venoval tejto legislatíve osem mesiacov intenzívnej práce. Opakovane sme rokovali s viac ako stovkou subjektov. Od tých, ktoré sú povinne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, cez celý tretí sektor a akademickú obec. Legislatívne zmeny sme podrobili aj poctivej a intenzívnej komunikácii s médiami. Počas legislatívnej prípravy sme obišli celé Slovensko, navštívili sme každý vyšší územný celok, rokovali sme so Združením miest a obcí Slovenska a prezentovali sme novelu Európskej únii a OECD.


Verejné obstarávania sa spochybňujú z viacerých dôvodov.
My chceme verejným obstarávateľom umožniť zrýchlenie nakupovania tovarov, služieb a stavebných prác. Šlo nám tiež o to, aby sa do verejných súťaží prihlasovalo viac podnikateľov, aby sa podporovala zamestnanosť v regiónoch, aby sa bral ohľad na životné prostredie a tiež zohľadňoval sociálny aspekt.


Veľká kritika sa valí na obstarávania najmä kvôli netransparentnosti. Čo zmení novela v tomto smere?
Zdôrazňujeme, že zmena zákona nebude na úkor zákonnosti a transparentnosti. Naopak, novela transparentnosť v procese verejného obstarávania len posilní. Napríklad zavádzame vyššiu transparentnosť aj pri zákazkách v hodnote pod päťtisíc eur. Zároveň rozširujeme povinnosti verejných obstarávateľov zverejňovať nové dodatky k už uzavretým zmluvám, ktoré sa nesústreďovali na jednom mieste. Chcem zopakovať, že v snahe o vyššiu transparentnosť pri nakladaní s verejnými prostriedkami vítame otvorenie diskusie o zriadení registra zákaziek s nízkou hodnotou.


Tvrdíte, že úprava finančných limitov sa priblížila k štandardu v krajinách EÚ. Ako to tam funguje?
Vo viacerých krajinách sú limity pre nakupovanie tovarov, služieb a stavebných prác porovnateľné alebo vyššie, ako navrhuje naša novela. Ide napríklad o Írsko, Fínsko, Če

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.