Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2018, 00:00

Cena plastových viečok je takmer na nule. Ich zber ale rastie

Cena plastových viečok je takmer na nule. Ich zber ale rastie
Zdroj: Reuters

Klesajúca výkupná cena plastových viečok stále neodradila usilovných zberačov, ktorí doma zhromažďujú vrecia plné farebných viečok. Výťažok z nazbieraných farebných kúskov plastu, ktoré sa následne predajú zberným firmám, ide väčšinou na dobročinné účely a majú za úlohu pomôcť chorým. Podľa ekológov však zber nemá nič spoločné s ekologickým správaním, ako sú často súťaže v školách prezentované.

Zber rastie
Krabice určené na zber plastových viečok sú na školách aj v čase, keď ich výkupná cena rapídne klesá. Zároveň je pre organizátorov zbierok problém zohnať firmy, ktoré by od nich viečka odkúpili. Jednou z posledných je Jelínek Trading, ktorá stojí za súťažou Plastožrout. O túto súťaž v zbere viečok je z roka na rok väčší záujem. Dokladá to až dvojnásobný nárast vyzbieraných ton. V poslednom ročníku, trvajúceho do tohtoročného mája, sa vyzbieralo 223 ton viečok, pritom v predošlom ročníku sa vybralo len 95 ton.

Počet vyzbieraných ton v súťaži Plastožrout a účasť 81 škôlok a škôl dokladá, že Česi v zbere viečok stále nepoľavujú. Pritom sú podobné zbierky časovo náročné, nájsť výkupné je čím ďalej ťažšie a ceny za plastové viečka klesajú.


Neefektívny biznis
„Museli sme znížiť výkupnú cenu viečok kvôli klesajúcej cene plastových drvín na trhu, aby to pre nás bolo rentabilné. Pred tromi rokmi bola cena za kilogram vytriedených viečok podľa farieb 31 eurocento

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.