Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2018, 09:38 Aktualizované dňa 20.06.2018 o 16:26

Farmári protestovali pred ministerstvom pôdohospodárstva, Matečná sa s nimi nestretla

Farmári, ktorí prišli po dvoch dňoch do Bratislavy, protestujú proti aktuálnej situácii v poľnohospodárstve.

Farmári protestovali pred ministerstvom pôdohospodárstva, Matečná sa s nimi nestretla
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Protestujúcich farmárov prijal prezident Andrej Kiska. O 16:00 sa farmári mali stretnúť aj s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou. Na stretnutie chceli prísť všetci farmári, ktorí prišli do hlavného mesta. Ministerstvo však podľa nich pozvalo len troch zástupcov. 

Za ministerkou prišli farmári okolo 17.45 h. Pred budovou ministerstva na Dobrovičovej ulici sa zišlo niekoľko desiatok farmárov. Debata s predstaviteľom ministerstva o tom, či budú farmárov zastupovať zástupcovia, alebo na ne pôjdu všetci zhromaždení, skončilo výkrikmi farmárov, že nedôverujú ministerke.

Keď sa ani opakovane nepodarilo dospieť k dohode s farmármi o ich zástupcoch na rokovanie, stretnutie sa pred budovou skončilo.

Väčšina bodov výzvy je splnených

Jedenásť z 18 bodov Košickej výzvy, pod ktorú sa podpísali nespokojní farmári, je už splnených súčasnými zákonmi a novelami, ďalšie sú v príprave, alebo sú nerealizovateľné. Povedala  ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na tlačovej konferencii po tom, ako sa neuskutočnilo stretnutie s farmármi, ktorí prišli v utorok do Bratislavy aj na traktoroch.

Mrzí ma, že pozvanie na rokovanie za účasti zástupcov farmárov odmietli, konštatovala s tým, že čas na rýchlo zvolané stretnutie si našli aj ďalšie organizácie v rezorte. Povedala, že bude uvažovať o nejakej možnosti, aby sa s nimi stretla a vo štvrtok (21.6.) dá stanovisko.

Rezort navrhol v stredu farmárom, že bude rokovať s ich zástupcami z dôvodu kapacity vhodnej miestnosti. Zdôraznila, že predtým, ako ľudia pôjdu do ulíc, treba najprv diskutovať. Ministerka informovala, že sa stretla s jedným farmárom, ktorý mal problém s náhradným pozemkom.

K premiérovi Petrovi Pellegrinimu Matečná uviedla, že práve od jej stretnutia s farmármi očakával riešenia niektorých sporných otázok. K slovám prezidenta SR Andreja Kisku povedala, že dotácie na užívanú plochu upravuje európske právo, a to je nadradené národnej legislatíve. Podľa nej je škoda, že ju nepozval, aby niektoré veci vysvetlila a mohlo sa takto dávno predísť problémom. Prezident má byť podľa nej nestranný.

Kiska sa stretol s farmármi

Je načase, aby vláda začala poctivo a citlivo pristupovať k požiadavkám a problémom farmárov. Po stredajšom stretnutí s protestujúcimi farmármi to vyhlásil prezident Andrej Kiska.

Situáciu v poľnohospodárstve označil za vážnu, treba podľa neho riešiť nejasné majetkoprávne vzťahy k pozemkom, aj problém s agrodotáciami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.