Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2018, 15:53

Súd po policajnej razii v Moldave potrestal Rómov, mimovládky protestujú

Ombudsmanka Mária Patakyová vyzvala, aby boli z policajných akcií zhotovované kamerové záznamy.

Súd po policajnej razii v Moldave potrestal Rómov, mimovládky protestujú
Zdroj: Človek v ohrození, n.o.

Päť rokov od kontroverznej policajnej razie v rómskej osade na východnom Slovensku súd zatiaľ neprávoplatne potrestal dvoch zo šiestich Rómov obžalovaných z krivej výpovede, pri ktorej obvinili policajtov zo surového konania. Upozornili na to mimovládne organizácie, podľa ktorých sa tak zo zranených stali páchatelia a štát prípad nikdy nezávisle nevyšetril. Ombudsmanka Mária Patakyová vyzvala, aby boli z policajných akcií zhotovované kamerové záznamy.

Voči údajnej razancii policajného zásahu v Moldave nad Bodvou v júni 2013 sa predtým ohradili nielen mimovládne organizácie, ale aj sami Rómovia. Podľa občianskych aktivistov do osady prišlo niekoľko desiatok príslušníkov špeciálnej policajnej jednotky, ktorí začali vykonávať domové prehliadky. Aktivisti zásah označili za neprimeraný.

Inšpekcia ministerstva vnútra pochybenia policajtov však nezistila a sťažnosť ohľadom razie odmietol aj Ústavný súd. Naopak obvinení boli Rómovia, ktorí tvrdili, že ich policajti pri razii zbili.

"Opäť zažívame to, že štát s politickou mocou kryje zlyhania polície a odmieta vyvodiť dôsledky. Opäť zažívame to, že sa moc chce pomstiť na tých, ktorí sa jej odvážili vzoprieť a domôcť sa svojho práva," napísali mimovládne organizácie v spoločnom vyhlásení. Štát podľa nich vyslal signál, že surovo niekoho zbiť je beztrestné.

Zásah polície v Moldave nad Bodvou nebol jedinou kontroverznou akciou slovenskej polície, pri ktorej policajti nespravili videonahrávku. Už bývalý minister vnútra Robert Kaliňák v minulosti oznámil, že strážnici budú vybavení kamerami, čo sa však zatiaľ nestalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.