Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2018, 10:43 Aktualizované dňa 19.06.2018 o 11:19

Richter oznámil nový rekord, nezamestnanosť je na historickom minime

Situácia na slovenskom trhu práce sa zlepšuje nepretržite od leta roku 2016.

Miera nezamestnanosti na Slovensku v máji klesla na nové minimum v novodobej histórii krajiny 5,37 percenta. Oproti aprílu, kedy predstavovala 5,42 percenta, sa však znížila len mierne. Informovalo o tom dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré riadi úrady práce.

Situácia na slovenskom trhu práce sa zlepšuje nepretržite od leta roku 2016. Nezamestnanosť v krajine pod Tatrami je však dlhodobo vyššia ako v Českej republike, kde v máji dosiahla tri percentá.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v máji na Slovensku klesol oproti aprílu o viac ako 1500 na 148 090 ľudí. Oproti vlaňajšku ubudlo 52 301 nezamestnaných.

Do spomínanej skupiny nezamestnaných nie sú zahrnutí tí uchádzači o prácu, ktorí sa síce registrovali na úradoch práce, ale boli na konci mája napríklad chorí alebo sa zúčastňovali na rôznych vzdelávacích programov.

Úrady práce evidovali v sledovanom období takmer 81 000 voľných pracovných pozícií u zamestnávateľov. Podniky, ktoré sa už dlhšiu dobu sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a oproti minulosti zamestnávajú viac cudzincov, hľadajú zamestnancov hlavne na rôzne robotnícke miesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.