Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 23:26

Kritika môže byť, ale vecná a odborná

Politickým heslom roka sú voľby ústavných sudcov. Oveľa dôležitejšia je však samotná ústavnosť, nad ktorou držia ochrannú ruku. Je to absolútna priorita ich činnosti, hovorí predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková.

Kritika môže byť, ale vecná a odborná
Zdroj: TASR

Ústavný súd pracoval dlho v personálne poddimenzovanom stave. Aký to má vplyv na jeho rozhodovanie? Nebola tým ohrozená ústavnosť života na Slovensku?
Plénum Ústavného súdu od 4. júla 2014 až do 14. decembra 2017 pracovalo v neúplnom zložení – namiesto 13 sudcov ich malo iba desať. Nepriaznivá situácia sa odrazila na náraste nevybavených podaní – návrhov a sťažností, na predlžovaní priemernej dĺžky jedného
konania pred Ústavným súdom a zvyšovaní počtu návrhov zamietnutých plénom z procesných
dôvodov. Tých bolo 14. Od 14. decembra 2017 pracuje plénum už v úplnom zložení a nepriaznivý stav z minulosti sa mu darí eliminovať. Treba však povedať, že oproti iným európskym orgánom ochrany ústavnosti má náš najväčší počet podaní, pričom sa pohybuje na dolnej hranici, či už ide o počet zamestnancov, alebo rozpočet.

Na jeseň sa obmenia tri štvrtiny Ústavného súdu – parlament má zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident vyberie deviatich. Vedú sa o tom politické i odborné diskusie. Ozývajú sa však hlasy volajúce po zmenách vo výberovom procese. Pristavme sa najprv pri zmene počtu hlasov potrebných na zvolenie. Návrh ministra spravodlivosti je, aby stačila v parlamente nadpolovičná väčšina, 76 hlasov, niektoré opozičné strany sú za 90. Ako to vidíte?
Kreovanie kritérií výberu kandidátov na nových ústavných sudcov nie je v mojej kompetencii.
Patrí do kompetencie Národnej rady. Vo všeobecnosti však možno súhlasiť s tým, že vyšší počet hlasov poslancov – zvýšenie kvóra potrebného na voľbu kandidátov na nových ústavných sudcov – môže byť predpokladom skvalitnenia výberového procesu. Na druhej strane si myslím, že kľúčovou je schopnosť poslancov viesť kultivovanú diskusiu a dosiahnuť konsenzus pri voľbe jednotlivých kandidátov.

Minister už prezentoval aj ďalšie zmeny. Napríklad po novom by kandidát mal dosiahnuť aspoň 45 rokov oproti súčasným 40. Taktiež by sa do Ústavy mala dostať formulka, aby to boli všeobecne uznávané osobnosti v oblasti práva. Znamená to, že bez tejto formulky by sa volili aj menej „kvalitné“ osobnosti? Okrem toho – čo by podľa vás ešte mohlo prispieť k vylepšeniu voľby ústavných sudcov?
Áno, súhlasím. Aj ja sledujem diskusiu prebiehajúcu v médiách medzi politikmi a predstaviteľmi
tretieho sektora, týkajúcu sa kr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.