Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 10:55 Aktualizované dňa 18.06.2018 o 12:16

Slovensko chce rýchle schválenie rozpočtu EÚ aj za cenu ústupkov, hovorí Raši

Richard Raši rokoval s eurokomisárom pre rozpočet a ľudské zdroje Güntherom Oettingerom o návrhu nového rozpočtu EÚ.

Slovensko chce rýchle schválenie rozpočtu EÚ aj za cenu ústupkov, hovorí Raši
Zdroj: TASR

Slovensko bude počas svojho nadchádzajúceho predsedníctva  (V4) presadzovať schválenie viacročného finančného rámca EÚ na roky 2021 až 2027 v čo možno najbližšom termíne aj za cenu možných ústupkov členských krajín zo svojich terajších postojov. Po dnešnom stretnutí s eurokomisárom pre rozpočet Güntherom Oettingerom to povedal vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.

"Neschválenie viacročného finančného rámca do eurovolieb by znamenalo, že celý proces prijímania rozpočtu sa na jar 2019 zastaví a bude pokračovať pravdepodobne až o rok, keď sa vytvorí nový parlament, noví komisári. Keď ho prijmeme skôr, možno nebudeme všetci spokojní, ale budeme môcť čerpať peniaze hneď po začiatku nového programového obdobia," uviedol Raši.

Slovensko chce na stretnutiach s predstaviteľmi krajín V4 a ďalších štátov svojich partnerov presviedčať, že každý musí ustúpiť. "Kvôli dlhým vyjednávaniam na súčasné programové obdobie sme my a ostatné krajiny začali čerpať financie až dva roky potom, čo sme čerpať mohli," povedal vicepremiér, ktorého úrad dohliada na rozdeľovanie peňazí z fondov EÚ.

Oettinger v súvislosti so schvaľovaním viacročného rozpočtu upozornil na potrebu úzkej spolupráce európskych inštitúcií s členskými krajinami.

Návrh sedemročného rozpočtu kritizovali nielen členské štáty, ale aj europoslanci. Napríklad český premiér Andrej Babiš označil návrh viacročného rozpočtu EÚ za neprijateľný. Slovensko už skôr vyjadrilo spokojnosť s návrhom Európskej komisie, podľa ktorého by krajiny v rámci V4 zaznamenali najnižšie zníženie objemu peňazí v rámci politiky súdržnosti. Za sklamanie však Bratislava označila návrhy Európskej komisie v oblasti financovania poľnohospodárstva na roky 2021 až 2027.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.