Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 00:00

České nemocnice zachraňujú cudzinci, medzi nimi aj Slováci

Zahraniční lekári a sestry pomáhajú v krajských nemocniciach doplniť chýbajúci personál. Ukrajinci prichádzajú kvôli lepším podmienkam, Slováci zostávajú kvôli rodinám.

České nemocnice zachraňujú cudzinci, medzi nimi aj Slováci
Zdroj: Reuters

Trvalo takmer rok, kým mala v ruke všetky potrebné dokumenty, pracovné vízum, skúšky a nakoniec diplom, vďaka ktorému sa stala právoplatnou českou lekárkou. Viktoria Nevynna pochádza z Ukrajiny a je jedným z dvoch stoviek zahraničných pracovníkov, s ktorými sa pacienti stretávajú v niektorej z nemocníc v Zlínskom kraji. Z domova ju vyhnala vojna. „Chceli sme s manželom preč. Keď sme sa dozvedeli, že v Českej republike hľadajú lekára i zo zahraničia, zamierili sme sem,“ vysvetlila lekárka, ktorá je súčasťou gynekologicko-pôrodníckeho tímu kroměřížskej nemocnice už dva roky.

Je nám tu dobre

Veľkú väčšinu zahraničných pracovníkov tvoria v krajských nemocniciach Slováci, tých je 181, 12 zamestnancov je z Ukrajiny, 8 z Ruska, Moldavska, Bieloruska a Poľska. Sú medzi nimi lekári, zdravotné sestry i robotníci. Zhruba dvadsiatka Slovákov pracuje dlhodobo aj v súkromnej nemocnici vo Valašskom Meziříčí. „Ochota českých lekárov zostávať v menších nemocniciach na okrese nie je veľká, takže bez zahraničného personálu by sme sa nezaobišli.

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.