Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 23:41

Kiska pritvrdil, Fico s Kaliňákom chýbali

Andrej Kiska sa v tradičnom prejave opäť obul do vlády. V sále parlamentu tentoraz chýbali poslanci Robert Fico a Robert Kaliňák.

Andrej Kiska
Zdroj: TASR

Prezident svoj už klasicky kritický prejav oproti minulým rokom ešte vyostril. Od minuloročného prejavu hlavy štátu slovenská politická scéna prešla radikálnymi zmenami. Viacero šéfov rezortov vymenilo ministerské kreslá za parlamentné lavice. Expremiér Robert Fico sa vrátil do Národnej rady ako radový poslanec a prezident Kiska ohlásil, že nebude znova kandidovať, ale zapojí sa do straníckeho súboja. V tohtoročnom prejave o stave republiky prezident neobišiel vraždu novinára Jána Kuciaka a jej dosah na politicko-spoločenskú situáciu. Nešetril kritikou ani v súvislosti s novou vládou na čele s Petrom Pellegrinim.

Nie migranti, ale slovenský extrémizmus
„Takmer pred štyrmi mesiacmi boli vo svojom dome zavraždení investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica, mladá archeologička Martina Kušnírová. Páchateľov do dnešného dňa nepoznáme,“ začal Kiska prejav. V úvodnej časti venovanej vražde novinára naznačil, že spoločnosť neverí v jej objektívne vyšetrenie. „V dobrej polícii je odmeňovaná odvaha a poctivosť. Nastal čas prestať odpútavať pozornosť nafúknutými hrozbami, akou sú napríklad migranti a namiesto toho sa venovať organizovanému zločinu a extrémizmu,“ podčiarkol Kiska.

Podľa prezidenta pri vyšetrovaní vraždy sa vynára viacero otáznikov. „Prečo nebol na miesto činu povolaný znalec v oblasti súdneho lekárstva? Prečo bývalý policajný prezident takmer denne miatol verejnosť rôznymi verziami smeru vyšetrovania, v rozpore s embargom vyhláseným prokuratúrou?“ vyčítal vládnej garnitúre. Hlava štátu zároveň apelovala na rezort vnútra a políciu, aby zverejnili priebeh vyšetrovania Kuciakovej vraždy.


Prezident sa dotkol aj dotačných škandálov v agrorezorte Gabriely Matečnej. „Roky zanedbávania problémov spôsobili, že štátne orgány zatvárajú oči pred vydieračskými praktikami v regiónoch, tolerujú vyhrážky a fyzické útoky, alebo sa dokonca stavajú na stranu agresorov,“ zdôraznil Kiska. Zároveň skritizoval štátnický spôsob poli

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.