Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 00:00

Disciliplinárne senáty musia prestať kúzliť

Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová pre HN tvrdí, že sa cez disciplinárne návrhy snaží zvýšiť renomé súdu a dôveru ľudí v justíciu.

Disciliplinárne senáty musia prestať kúzliť
Zdroj: Peter Mayer

Kto je Daniela Švecová
Predsedníčkou Najvyššieho súdu je od októbra 2014. V súdnictve začala pracovať hneď po skončení štúdia na právnickej fakulte – od roku 1974 bola justičnou čakateľkou na Okresnom súde v Trnave. Tu absolvovala justičnú skúšku a do roku 1980 tu pôsobila vo funkcii predsedníčky senátu. Potom odišla na Okresný súd v Nových Zámkoch a v roku 1981 na Krajský súd v Bratislave. Na Najvyššom súde Slovenskej republiky pôsobí ako sudkyňa od roku 1991, od roku 1999 aj ako predsedníčka senátu občianskoprávneho kolégia. V rokoch 2005 až 2010 bola podpredsedníčkou Najvyššieho súdu.


Ak by ste sa mali vžiť do roly bežného občana. Aká by bola teraz vaša momentálna dôvera voči justícii?
Právu a justícii venujem väčšinu svojho života, nemôžem preto nebadať signály, že dôvera ľudí v justíciu je dlhodobo naštrbená. V dnešnej vypätej spoločenskej atmosfére sa otvorene hovorí o korupcii v súdnictve. Preto považujem za mimoriadne dôležité dať ľuďom jasný signál, že našou prvoradou úlohou je chrániť práva a slobody, ktoré občanom zaručuje Ústava a celý právny poriadok. Túto dôležitú úlohu sa snažíme plniť na sto percent.

Ako chcete ľuďom ten signál dať?
Ľudia úplne oprávnene požadujú od súdov spravodlivosť a chcú vidieť jasné výsledky. Z pohľadu občana je jedným z najdôležitejších kritérií fungovania súdov to, či je vec rozhodnutá správne a spravodlivo. Samozrejme, aj dĺžka súdneho konania je z hľadiska vierohodnosti justície v očiach verejnosti veľmi dôležitá. Stále platí, že neskoro poskytnutá spravodlivosť je spravodlivosť odmietnutá, a preto je mojou absolútnou prioritou skrátiť dĺžku súdnych konaní.

Už dnes sme na Najvyššom súde v porovnaní s rokom 2014, keď som nastúpila do funkcie predsedníčky, zrýchlili dĺžku súdnych konaní o takme

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.