Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 18:36

"Platí vás Soros? Na vás len Orbána." Primátor Rimavskej Soboty odmietal výstavu o holokauste

Post Bellum organizuje po Slovensku výstavy o totalitných režimoch, v Rimavskej Sobote narazili na problém.

"Platí vás Soros? Na vás len Orbána." Primátor Rimavskej Soboty odmietal výstavu o holokauste
Zdroj: TASR/Branislav Caban

Organizácia Post Bellum usporadúva v slovenských mestách putovnú výstavu s názvom Príbehy 20. storočia. Exteriérová výstava prináša príbehy ľudí v totalitných režimoch. 

Pre umiestnenie svojich výstav si organizácia väčšinou vyberá miesta, kde je vyššia radikalizácia občanov a vyššia miera chudoby, nezamestnanosti a podpory extrémistických politických zoskupení.

Počas júna sa mali predstaviť v Rimavskej Sobote. Tam však organizácia narazila na problém. Primátorom Rimavskej Soboty je Jozef Šimko, ktorý sa netají podporou strany ĽSNS, ktorá už v minulosti podala na Post Bellum trestné oznámenie.

Riaditeľka organizácie Sandra Polovková na sociálnej sieti informovala, že požiadali mesto o povolenie na zabratie verejného priestoru. Odpoveď znela, že majú zaplatiť komerčný prenájom viac ako 2000 eur. Po žiadosti o odpustenie poplatku mesto odkázalo na zasadnutie Mestskej rady. Tá napokon zaujala zamietavé stanovisko. Mesto sa odvolávalo na príliš veľa turistov na Hlavnom námestí, kde sa mala výstava konať. 

O povolení pre usporiadanie výstavy napokon rozhodovalo mestské zastupiteľstvo. Počas zasadnutia sa strhla búrlivá diskusia. "Kto vás financuje, nebodaj Soros? Na vás len Viktora Orbána z Maďarska," vyhlásil primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. "Nemám energiu sa s Vami hádať, ja som sa prišla dohodnúť, kde by sa mala konať výstava," odkázala primátorovi Polovková. 

Primátor na zasadnutí odmietal, aby sa výstava konala na Hlavnom námestí. Pomocnú ruku organizácii napokon podal Banskobystrický samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry. Výstava by sa mala uskutočniť v priestoroch múzea.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.