Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 00:00

Voľba ústavných sudcov je kľúčová

Združenie VIA IURIS podporuje účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejného záujmu a ich dostatočný prístup k spravodlivosti. VIA IURIS je odborná organizácia, ktorá spolupracuje s tímom právnikov a využíva najmä právne nástroje.

Voľba ústavných sudcov je kľúčová
Zdroj: Reuters

Milan Šagát je vo VIA IURIS od roku 2009, osem rokov je jej výkonný riaditeľ. Pôsobí aj v Rade Bielej vrany. Skúsenosti získaval ako projektový koordinátor projektov Nadácie Pontis v Srbsku a Turecku a ako konzultant pre fundraising a strategický rozvoj organizácie Projekt Fórum. Vyštudoval politické vedy na Univerzite Komenského a na Belehradskej univerzite a v súčasnosti študuje na Karlovej univerzite Štúdiá občianskeho sektora. Je členom Mensa Slovensko a Sasakawa Young Leaders Fellowship.
 
Pracovné motto združenia VIA IURIS znie – Robíme zo Slovenska krajinu, kde ľudia nie sú voči moci bezmocní. Sú u nás občania schopní nielen postaviť sa proti moci v prípade jej zneužívania, alebo sú schopní aj vytrvať, aby sa dosiahla citeľná a trvalá zmena?
Domôcť sa spravodlivosti je ťažké a trvá to neprimerane dlho, najmä ak stojíte proti presile peňazí alebo politickej moci. Zároveň však vnímame aj to, že sa to zlepšuje a dnes je Slovensko na tom lepšie ako napríklad v 90. rokoch. Dorastajú generácie, ktoré nie sú ľahostajné a záleží im na tom, ako vyzerá ich ulica, komunita alebo krajina. Sú viac trpezliví, húževnatí a schopní využívať kampaňové, ale aj právne nástroje na obranu verejného záujmu. Máme mnoho príkladov, kde aktivita ľudí veci zmenila.

Ste teda optimista?
Áno, verím, že tento vývoj prirodzene nezastane.

Vašou asi najnovšou aktivitou je odborný vstup do voľby ústavných sudcov. VIA IURIS spracovala napríklad analýzu výberu ústavných sudcov v deviatich krajinách EÚ a USA a pripravila odporúčania na zlepšenie výberového procesu aj u nás. Čo ste tu navrhli zmeniť?
Voľby do Ústavného súdu sú z pohľadu právneho štátu kľúčovou udalosťou roku. Tým viac ma mrzí, že sa o nich nevedie seriózna politická diskusia a musia ju podnecovať právnické osobnosti, akademici či občianska spoločnosť. Súčasný spôsob voľby je nedôstojný a zrelý na zmenu. VIA IURIS navrhuje sprísniť kritériá a hodnotiť aj morálnu integritu kandidátov, skvalitniť ich vypočutia v parlamente a zvýšiť kvórum poslancov potrebných na ich zvolenie. Sú však aj ďalšie opatrenia, ktoré pred pár dňami navrhla odborná obec.

Napríklad?
Priebežná obmena ústavných sudcov. Naša organizácia sa s nimi stotožňuje a podporuje ich. Verím, že vláda si uvedomuje svoju zodpovednosť, zmení doterajší systém a že ten na jeseň vygeneruje kandidátov, ktorí nebudú vzbudzovať pochybnosti. Návrh je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, do ktorého sa zapojíme.

Presadzujete aj systémové opatrenia posilňujúce nezávislosť súdov, prokuratúry a polície. Čo z dosiahnutých vecí si ceníte najviac?
VIA IURIS urobila obrovský kus práce na skvalitnení výberového systému sudcov. Verím, že s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.