Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2018, 09:35 Aktualizované dňa 09.06.2018 o 15:31

Bugár bude kandidovať v prezidentských voľbách, chce zmierniť napätie v spoločnosti

Snem strany Most-Híd rozhodol o Bugárovej kandidatúre jednohlasne.

Bugár bude kandidovať v prezidentských voľbách, chce zmierniť napätie v spoločnosti
Zdroj: TASR

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár bude v roku 2019 kandidovať za prezidenta SR. Po skončení straníckeho snemu v Bratislave to na sobotňajšej tlačovej konferencii oznámil podpredseda Mosta-Híd László Sólymos s tým, že dozrel čas, aby o kreslo prezidenta mohol reálne zabojovať aj príslušník národnostnej menšiny.

Snem nominoval Bugára jednohlasne. Bugár tvrdí, že k rozhodnutiu dospel po dôkladných úvahách a rozhovoroch so svojimi blízkymi. Jeho hlavným cieľom je prispieť k zmierneniu napätia a polarizácie spoločnosti.

"Som presvedčený o tom, že ak je spoločnosť v takej miere polarizovaná ako dnes, je viac ako inokedy nutné, aby prezidentom bol človek, ktorý bude vedieť stáť nad spormi a bude rovnako naklonený jednej aj druhej strane politického spektra," vysvetlil Bugár.

Do boja o prezidentské kreslo sa chce zapojiť realistickými cieľmi, ktoré bude možné a nutné splniť preto, aby sa postavenie Slovenska v demokratickom svete posilňovalo.

V prípade úspešnej kandidatúry chce zastupovať všetkých ľudí našej krajiny. "Chcem byť prezidentom všetkých občanov Slovenska - Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, úspešných aj menej úspešných, mladých aj starých, mestských aj dedinských. Lebo som presvedčený, že prezident taký má byť," vyhlásil.

Zároveň podľa neho musí hlava štátu veľmi rázne presadzovať veci, ktoré mu vyplývajú z právomocí vo vzťahu k vláde, k parlamentu, a k zahraničiu. "Musí byť partner, pomocník, nie aktivista a oponent za každú cenu. Bez ohľadu na to, aká vláda v tejto krajine vznikne. Lebo tie vznikajú ako výsledok volieb z vôle ľudu a prezident túto vôľu musí rešpektovať," tvrdí Bugár.

Nepotvrdil, že by jeho rozhodnutie kandidovať súviselo s tým, že prezidentského kandidáta chce ponúknuť aj mimoparlamentná SMK. "Dôležité je, že my sme sa museli nejako rozhodnúť. Či teda Most-Híd využije túto príležitosť. Iných kandidátov hodnotiť nebudem, teším sa na korektný dialóg," avizoval.

Volebnú kampaň sa chystá odštartovať na jeseň tohto roku. Nechce ju viesť ako predseda strany Most-Híd, ale ako Béla Bugár. Otvorený je aj podpore občianskych združení, ako aj politických subjektov.

Rozhodnutie o tom, kto bude kandidátom koaličného Mosta-Híd na prezidenta SR bolo najočakávanejším bodom straníckeho snemu, ktorý dnes prebiehal v Bratislave. Hovorilo sa však aj o komunálnych voľbách a doterajšej práci strany.

Delegáti tiež rozhodli, že Béla Bugár ostáva predsedom Mosta-Híd ďalšie štyri roky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.