Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2018, 13:55

Eurokomisárka Jourová na HNClube: Škandál zneužitia Facebooku? Pripomína to metódy boľševikov

Česká eurokomisárka sa venuje témam spravodlivosti a spotrebiteľskej ochrany.

Eurokomisárka Jourová na HNClube: Škandál zneužitia Facebooku? Pripomína to metódy boľševikov
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

Česká eurokomisárka Věra Jourová má na zodpovednosť predovšetkým otázky spravodlivosti, spotrebiteľov a rovnosti mužov a žien. Svoju dvojdňovú návštevu Slovenska ukončila diskusiou vrámci HNClubu.

Tá sa niesla v znamení troch základných okruhov tém. Prvým bol nový rozpočet Európskej únie, druhým dvojaká kvalita potravín a v závere diskusie dostal priestor aj Istanbulský dohovor.

Rozpočet EÚ

Jourová priznala, že nový rozpočet, ktorý viacerým krajinám vrátane Slovenska a Česka prinesie nižšie eurofondy, môže byť pre niekoho sklamaním. Krajiny by to podľa nej však nemali vnímať ako "trest za úspech."

Zníženie dotácií je podľa nej znakom toho, že krajinám sa darí a to by malo byť vnímané ako dobré správy.

Ako pozitívny efekt zníženia eurofondov vníma aj to, že štáty si budú musieť lepšie rozmyslieť, kam peniaze nasmerujú. "Keď je menej peňazí, tak si štát musí poriadne rozmyslieť, kam tie peniaze dá, aby tam bola hodnota za peniaze a aby ten občan skutočne pocítil, že z nich niečo má," povedala Jourová. 

Slobodná justícia

Eurokomisárka reagovala aj na kritiku jednotlivých krajín, ktorým sa nepáči, že Komisia chce výšku eurofondov naviazať aj na kritéria demokracie a právneho štátu v jednotlivých krajinách. 

Slobodná justícia a nezávislé súdy sú podľa Jourovej niečo, na čo má európsky daňový poplatník právo z toho titulu, že je to základný pilier, ku ktorému sa každý štát prihlásil vstupom do EÚ a podpisom Lisabonskej zmluvy.

Nemala by sa podľa nej táto požiadavka tlmočiť ako akási poslušnosť štátov, o ktorej sa hovorí v súvislosti s návrhom, aby sa dotácie prerozdeľovali aj na základe toho, do akej mieri štát dodržiava princípy demokracie.

Dvojaká kvalita

V súvislosti so škandálom dvojakej kvality potravín, ktorý Jourová ako eurokomisárka pre spotrebiteľské záležitosti aktívne riešila, priznala, že je v zvláštnej pozícii. 

"Som nahnevaná spotrebiteľka z východu a zároveň náhodou robím spotrebiteľskú politiku, takže som zamestnala mojich expertov, aby sa na to pozreli poriadne a zistili sme, že sa to dá kvalifikovať ako zavádzanie spotrebiteľa a neférové praktiky. Toto sme menili," hovorí Jourová. 

Zároveň pridáva, že vypracovali testovaciu metodiku, ktorá má rozdiely odhaľovať.

Dôležitým krokom je, že aj západné krajiny uznali, že to problém je. "Rozsiahlejším testovaním, ktoré prebieha, zistíme, aký veľký ten problém je."

Jourová priznala, že v Nemecku a Španielsku jej neveria, že ľudia od nás stále chodia nakupovať za hranice. "Východoeurópsky spotrebiteľ je stále vnímaný ako ten, ktorý je menej náročný, menej kričí, menej sa sťažuje. Chýba tu ten náročný spotrebiteľ, ktorý tie šmejdy nebude kupovať. Potom je tu otázka ceny, že sa to môžu snažiť spraviť lacnejšie, aby to kúpil aj človek s nižším príjmom. Problémom je, keď sú tie oklamané potraviny ešte drahšie ako tie napríklad v Nemecku."

Cambridge Analytica

V súvislosti s touto témou sa dotkla aj kauzy Cambridge Analytica a ochrany spotrebiteľských dát. "Podľa všetkého došlo k manipulácií volebných preferencií na základe ich údajov," povedala Jourová o škandále Facebooku. 

"Toto mi pripomína tie metódy, ktoré som zažila. Je to kontroverzné, keď tie metódy online priestoru porovnávam s metódami boľševikov," dodala eurokomisárka s tým, že spôsoby môžu byť síce iné, ale výsledok je rovnaký.

Istanbulský dohovor

V súvislosti s Istanbulským dohovorom Eurokomisárka priznala, že nechápe hystériu, ktorá okolo neho vznikla. "Vždy keď ho mám obhajovať, poviem len, prečítajte si ho ešte raz a kde sa snažíme nabúrať postavenie rodiny."

Priznala však, že s niektorými ľuďmi sa na túto tému nedá baviť. "S niekým diskutovať nemá zmysel. Pokiaľ je v Európskom parlamente pán, ktorý tvrdí, že žena má menší mozog, tak s takýmito ľuďmi sa debatovať nedá," skonštatovala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.