Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 14:34 Aktualizované dňa 07.06.2018 o 14:50

Čižnár skritizoval prokurátora, ktorý prepustil útočníka na Filipínca. Vyvodia voči nemu zodpovednosť

Prokurátor podľa Generálnej prokuratúry nepostupoval v súlade so zákonom.

Čižnár skritizoval prokurátora, ktorý prepustil útočníka na Filipínca. Vyvodia voči nemu zodpovednosť
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I nepostupoval pri výkone dozoru v prípade týkajúceho sa zabitia Filipínca Henryho Acordu v súlade so zákonom. Na základe preskúmania trestného spisu to v štvrtok skonštatovala Generálna prokuratúra SR, ktorá nariadila vyvodenie zodpovednosti voči prokurátorovi.

Postup policajtov, ktorí vykonávali úkony trestného konania, GP označila za zákonný. 

O väzbe pre Juraja Hossua rozhodol súd:

"Dozorovú právomoc prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nedostatočnú a povrchnú," píše v stanovisku hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Keby prokurátor konal správne, tak by podľa Čižnára musel musel konštatovať, že existovali dôvody na vzatie obvineného do väzby.

Čižnár sa zároveň prostredníctvom stanoviska ospravedlňuje pozostalým. "Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa zároveň pozostalým poškodeného ospravedlňuje za pochybenie uvedeného prokurátora a rovnako vyjadruje hlbokú sústrasť rodine pozostalého."

Pozostalým odkázal, že "garantuje, že zo strany prokuratúry bude vykonané všetko preto, aby páchateľ skutku niesol za svoje konanie plnú zodpovednosť.“ 

​Filipínca Henryho napadol ešte 26. mája Juraj Hossu z Dunajskej Stredy. Ten ho podľa zverejneného videozáznamu najprv sotil na zem a následne ho kopol do hlavy. Zraneniam spôsobeným týmto útokom následne Henry podľahol v ružinovskej nemocnici. 

Okresný prokurátor však Hossua deň po incidente prepustil na slobodu, čo vyvolalo vlnu verejného pobúrenia a 2. júna útočníka opäť zadržali. Okresný sudca následne rozhodol, že Hossu pôjde do väzby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.