Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 00:00

Drucker prehovoril: Policajti mi vraveli, že situácia je zlá

Mal veľký problém nájsť nového policajného prezidenta. Pri zmenách na ministerstve vnútra za ním Smer nestál. V rozhovore pre HN hovorí Tomáš Drucker aj o tom, či sa vráti do politiky.

Ministerka vnútra vymenovala za policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý je kritizovaný za stýkanie sa s ľuďmi s pochybnou minulosťou, a otázniky sa objavili aj v súvislosti s jeho majetkovými pomermi. Ako hodnotíte túto voľbu?
Nechcem hodnotiť prácu mojej nástupkyne. Mal som plány, ako si viem predstaviť niektoré veci, no myslím si, a to som hovoril niekoľkokrát bez ohľadu na to, o kom sme sa bavili, že by mala platiť určitá prezumpcia neviny. Vnímam v tomto smere aj etickú a morálnu rovinu, ktorá môže vzniknúť s príchodom rôznych pochybností a podozrení. Človek má mať priestor, aby sa obhájil, a nie vždy sa dá zmyť to, čo o vás niekto nahovorí. Nezaoberám sa minulosťou pána Lučanského, je na pani Sakovej, aby si dokázala jeho voľbu obhájiť.

Vy by ste Lučanského vymenovali?
Keď bol obrovský tlak na odvolanie Tibora Gašpara, tak som avizoval, že možná reakcia na tieto veci je veľmi problematická. Samotní členovia zboru, nechcem povedať, že rezignujú, ale stránia sa toho, aby vôbec uvažovali ísť na podobné pozície. Pre mňa bolo veľmi problematické nájsť náhradu za Tibora Gašpara po jeho odchode, keďže som nepôsobil v silovom rezorte a nepoznal ľudí. Okrem toho som pripravoval nový zákon o pravidlách novej voľby policajného prezidenta, ktorý mal vojsť do platnosti asi v októbri, keď malo dôjsť k novej voľbe. Aj toto medziobdobie zhoršovalo pozíciu nájsť vhodného kandidáta. Predsa len niekto, kto tam mal prísť na päť mesiacov, si mohol povedať: Ja sa tu nebudem stavovať do nejakých konfliktov. A či by som Milana Lučanského vymenoval? Sám som mal problém identifikovať ľudí, ku ktorým by som sa vedel prihlásiť a postaviť sa za nich.

O Lučanskom sa hovorí ako o pravej ruke Roberta Kaliňáka. Hrozí spolitizovanie a previazanie polície s vládnym Smerom?
Robert Kaliňák bol reálne ministrom 10 rokov, súčasný prezident Policajného zboru bol aj prvým viceprezidentom a šéfom inšpekcie, z princípu mal k nemu blízko a musel poznať ministra Kaliňáka. Určite nie je prípustné, aby do takejto funkcie zasahovala politika ako taká, ale minister vnútra by mal mať kompetenciu si vybrať policajného prezidenta. Môžme však debatovať o tom, ako zabezpečiť čo najväčšiu profesionalitu tohto človeka. Nehovorme však, že minister vnútra je nad tým celým len nejakou schránkou. Kto bude potom určovať šéfa polície? Opozícia? Tak tým porušíme celý princíp toho, čo sú voľby a kto vládne. Ľahko sa ponúka jednoduchý pohľad na vec, keď niekto povie: Táto vražda sa nevyšetrí, pretože polícia je spolitizovaná. No ako sa potom popasujete s týmto výrokom a objasníte, či to tak aj je, to je náročné. Nálada v Policajnom zbore nie je vôbec dobrá. Ako minister vnútra, ale aj po mojom odchode, som mal šancu sa rozprávať s niektorými policajtmi, a tí mi povedali, že situácia vôbec nie je príjemná.


Čím to je spôsobené?
Tým neustálym tlakom. Aj policajti sú súčasťou tejto spoločnosti a keď sa o niektorých veciach dozvedia z médií, ktoré oni tak nevnímali, majú pocit, že pracujú v zlom a zbabranom systéme. Určite sú tu problémy, pred ktorými netreba zatvárať oči, ale politik by nemal podľahnúť absolútne zjednodušenej emócii, pretože ho to raz dobehne.

Z ministerstva vnútra ste odišli po pár týždňoch. Išlo s odstupom času o správny krok? Neušli ste pred problémami?
Neviem, akými problémami. Pozrite sa, keď som prijímal túto pozíciu, jasne som sa vyjadril, že to nebolo ministerstvo, ktoré som si vypýtal či vysníval. Cítil som obrovský spoločenský tlak z jednej strany verejnosti a taktiež politický záväzok vo vzťahu k vznikajúcej vláde a povedal som si, že sa aspoň pokúsim situáciu upokojiť, a ak sa mi to nepodarí, nemám tam čo robiť. Pre mňa bol konečným termínom zhruba tak jeden mesiac do konečného zhodnotenia, pretože buď budete dôveryhodný, alebo nebudete.

Samotný príbeh viete zhodnotiť len na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.