Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2018, 00:00

Čipovanie psov bude povinné od narodenia

Matečná presadila povinné čipovanie aj zákaz divých zvierat v cirkusoch.

Po desiatich rokoch verejných aj odborných diskusií schválili poslanci na májovej schôdzi parlamentu novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. Najzásadnejšou zmenou je, že zviera od septembra tohto roka už nebude definované ako vec, ale ako cítiaca bytosť. HN preto pripravili prehľad zmien v praxi, ktoré sa dotknú podnikateľov aj psičkárov.


1. Môže novela obmedziť podnikanie?
Nové pravidlá v zákone o veterinárnej starostlivosti sa v oblasti podnikania dotknú najmä cirkusov. Na Slovensku síce žiaden cirkus so zvieratami zaregistrovaný nie je, chodia sem však vystupovať z okolitých krajín. Cieľom časti zákona, ktorá sa týka cirkusov, je chrániť zvieratá pred neprimeranou krutosťou a zneužívaním na zábavu. „V prípade cirkusov bude zákonom zakázané používať divo žijúce zvieratá, respektíve to bude podliehať špeciálnemu povoleniu a nebude to automatické ako teraz,“ vyjadrila sa v rozhovore pre HNtelevíziu odborníčka na trestné právo z iniciatívy Zvierací ombudsman Zuzana Stanová. Podľa ministerky Gabriely Matečnej sa bude pripravovať ešte špeciálna vyhláška s presným zoznamom zvierat.


2. Dotkne sa novela aj bežných ľudí, napríklad psičkárov?
„Čipovanie bude povinné do 12. týždňa od narodenia, alebo pred predajom šteňaťa,“ upozornila na najdôležitejšiu zmenu pre psičk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.