Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2018, 00:00

Čipovanie psov bude povinné od narodenia

Matečná presadila povinné čipovanie aj zákaz divých zvierat v cirkusoch.

Po desiatich rokoch verejných aj odborných diskusií schválili poslanci na májovej schôdzi parlamentu novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. Najzásadnejšou zmenou je, že zviera od septembra tohto roka už nebude definované ako vec, ale ako cítiaca bytosť. HN preto pripravili prehľad zmien v praxi, ktoré sa dotknú podnikateľov aj psičkárov.


1. Môže novela obmedziť podnikanie?
Nové pravidlá v zákone o veterinárnej starostlivosti sa v oblasti podnikania dotknú najmä cirkusov. Na Slovensku síce žiaden cirkus so zvieratami zaregistrovaný nie je, chodia sem však vystupovať z okolitých krajín. Cieľom časti zákona, ktorá sa týka cirkusov, je chrániť zvieratá pred neprimeranou krutosťou a zneužívaním na zábavu. „V prípade cirkusov bude zákonom zakázané používať divo žijúce zvieratá, respektíve to bude podliehať špeciálnemu povoleniu a nebude to automatické ako teraz,“ vyjadrila sa v rozhovore pre HNtelevíziu odborníčka na trestné právo z iniciatívy Zvierací o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.