Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2018, 00:00

Kotleba vrazil klin medzi politikov, podarilo sa mu rozdúchať kultúrnu vojnu, tvrdí odborník

Pred 17 rokmi podstúpilo umelé prerušenie tehotenstva 16-tisíc žien. Teraz je to približne polovica. Napriek tomuto trendu sa na politickej scéne objavil návrh na zakázanie interrupcií. Prečo je to tak, sme sa pýtali sociológa Michala Vašečku.

Z času na čas sa téma interrupcií zjaví. Prečo dnes?
Návrh prichádza zo strany ĽSNS, ktorá sa touto témou nikdy nezaoberala a nediskutovala o nej. Nenájdeme to ani v ich materiáloch z minulosti. Čiže mnohí sa môžu spýtať, prečo teraz. A navyše, mnohí kresťania vedia, že ĽSNS nie je strana ktorá by ich reprezentovala. Oni sami, okrem nejakých klerikálnych hesiel, pochádzajúcich z čias vojnového Slovenského štátu, sa kresťanskými témami nezaoberajú. Takže z ich strany je to veľmi dobrá marketingová téma.


Čo to znamená, že sa im tieto politické, ale aj občianske vody podarilo rozvíriť?
Je istý konsenzus na politickej scéne, že s ĽSNS sa nehlasuje. Jediný, kto to robí, je Sme rodina, tá sa dáva do pozície ako tretia sila, ktorá nie je ani s opozíciou, ani s koalíciou. Ale čo je dôležité, keď sa započúvate do argumentov ľudí z prostredia kresťanských aktivistov, tak jedna časť hovorí, že „takýto návrh zákona, ak by prišiel od niekoho iného, podporíme“. Iní hovoria: „bez ohľadu, kto s tým prichádza, musíme to podporiť, lebo to prikazuje sociálna náuka, katechizmu a morálka“. A to je vlastne ďalší výsledok toho, čo sa podarilo Kotlebovi, teda rozpor a nedorozumenia vnútri kresťanských aktivistov, poslancov, politikov. Napríklad Hlina je kriti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.