Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2018, 00:00

Fajčiarov na Slovensku opätovne pribúda

Najrozšírenejší zlozvyk zaťažuje nielen zdravie, ale aj štátnu kasu.

zena cigareta fajcenie dreamstime
Zdroj: dreamstime.com

Slovensko fajčí čoraz viac. Ukazuje to najnovšia analýza Inštitútu finančnej politiky, podľa ktorej výrazne narastá najmä počet mladých fajčiarov. Najviac peňazí na cigarety míňajú ľudia v strednom veku – fajčí zhruba tretina populácie a väčšina z nich spotrebuje viac ako pol krabičky denne. Okrem zdravia však fajčenie negatívne zasahuje aj štátny rozpočet. Hoci príjmy z „fajčiarskej“ spotrebnej dane predstavujú viac ako pol miliardy eur ročne, podľa Úradu verejného zdravotníctva náklady na zdravotnícku starostlivosť o takýchto pacientov mnohonásobne prevyšujú príjmy štátu z predaja tabaku a tabakových výrobkov. Presné čísla však štátnym inštitúciám chýbajú.


V rámci Únie sa zhoršujeme
Konzumácia tabaku patrí k najrozšírenejším zdravotným rizikám, ktorým je možné predísť, v celej Európskej únii. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie fajčí zhruba tretina Európanov, pričom najviac holdujú tabaku Gréci a Francúzi (36 percent) a najmenej Briti a Švédi (17 a 7 percent). Slováci sa aktuálne pohybujú okolo priemeru, no podľa štatistík, ktoré nedávno zverejnil Inštitút finančnej politiky, sa podiel pravidelných fajčiarov nebezpečne zvýšil najmä medzi mladými – v období od roku 2009 do roku 2014 došlo k nárastu približne o štvrtinu.

Najmladší a najstarší fajčiari vyfa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.