Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2018, 00:00

V koalícii pretrváva iskrenie a hrozí ďalší konflikt, tvrdí Gábor Gál

Medzi Mostom a koaličnými partnermi hrozí ďalšie iskrenie. Vyhlásil to v rozhovore pre HN čerstvý šéf rezortu Gábor Gál.

Most-Híd v posledných dňoch čelí kritike od svojho koaličného partnera SNS za názory vášho štátneho tajomníka Roberta Ondrejcsáka. Je podľa vás kríza zažehnaná alebo bude ešte horšie?

Sme rozdielne strany a niektoré naše hodnoty a ciele sú iné, no volebný výsledok v roku 2016 priniesol len túto možnú alternatívu. So zodpovednosťou sme do nej vstúpili, aby tak vznikla stabilná vláda. Mali sme, samozrejme, určité obavy, či to bude alebo nebude fungovať, ale k takýmto iskreniam dochádza všade.

Sám tvrdíte, že súčasná vláda je silná a stabilná. Trochu si to teda zrekapitulujme. Tomáš Drucker po pár týždňoch abdikoval na svoj post a na ministerstve vnútra ho nahradila Denisa Saková, u ktorej sa riešia nezrovnalosti s jej majetkom. Gabrielu Matečnú budú vo štvrtok pre agrodotačné škandály v parlamente odvolávať, a taktiež sa diskutuje o predraženom byte čerstvého premiéra Petra Pellegriniho. Dôverujete takejto vláde a svojim kolegom?

Dôverujem im, kým sa nepreukáže opak. Ako advokáta ma môžu ľudia spochybňovať, a to môže robiť hocikto voči hocikomu. Takýmto spôsobom by sme nikdy nepostavili vládu. Pre mňa ako advokáta a ministra spravodlivosti sú zásadné fakty, ktoré stoja na overených a dokázaných skutočnostiach.


Na stretnutí s pánmi Ondrejcsákom, Bugárom, Dankom a Gajdošom sa malo hovoriť aj o budúcnosti vášho nominanta. Nakoniec pán Bugár z rokovania veľa nevyzradil a tvrdil, že o Ondrejcsákovom konci sa nebavili, čo je vcelku zvláštne. Vám stranícky šéf prezradil viac?

Ja podrobnejšie informácie ani nepotrebujem, pretože k takýmto stretom dochádza stále, otázne je, či sa to rieši na očiach verejnosti alebo nie. V koalícii sú tri strany, majú niekedy rôzne názory, niekedy to ide odkomunikovať a niekedy nie. Hlavné je, že ideme ďalej, a to, či vie táto vláda spolu vládnuť.

A vie spolu vládnuť?

Samozrejme, že vie. Máte vari skúsenosti, že v iných koaličných vládach sa vládlo úplne super? Radičovej vláda sa ani nie po dvoch rokoch rozpadla. Pre mňa sú takéto veci nutným zlom.

Predsa len hrozí ďalší koaličný konflikt. Marian Kotleba prichádza s takzvaným potratovým zákonom o zákaze interrupcií. Most-Híd je zásadne proti hlasovaniu s extrémistami, no zvyšné koaličné strany sa k tejto téme ešte jasne nevyjadrili. Béla Bugár povedal, že ak za Kotlebov zákon zahlasuje čo i len jeden koaličný poslanec, bude to porušenie koaličnej zmluvy. Blíži sa ďalšia kríza?

Môže z tohto vzniknúť pnutie. Kým som bol v národnej rade v pozícii predsedu poslaneckého klubu, tak sme veľmi rázne odmietli nielen že rokovať s fašistami, ale zapájať sa s nimi do diskusií. Od fašistov skrátka prichádza len fašistický návrh. Môžu otvárať čokoľvek, no im skrátka ide o to, že chcú na Slovensku zvrhnúť demokratické zriadenie. Hocičo populárne môžu navrhnúť, treba za tým vidie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.