Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2018, 16:44 Aktualizované dňa 21.05.2018 o 19:59

Prokuratúra reaguje na Lipšica a priznáva nedostatky pri obhliadke miesta činu

Bývalý minister uviedol, že s telami zavraždených sa malo manipulovať ešte pred zaistením dôkazov.

Jaromír Čižnár
Zdroj: Pavol Funtál

Slovenská polícia zbabrala prvú ohliadku miesta doteraz nevyšetrenej februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Televízii Joj to povedal právnik pozostalých a exminister vnútra aj spravodlivosti Daniel Lipšic s odvolaním sa na obsah časti policajného spisu, do ktorej slovenské úrady minulý týždeň umožnili nahliadnuť rodinám zastrelenej dvojice.

"Neboli tam zaistené stopy, ktoré sa zaistiť mali, a je možné, že boli nezvratne zničené," uviedol Lipšic. Niektoré dôkazy k prípadu vyšetrovatelia podľa neho zistili až z fotografií.

Záznam tlačovej besedy, na ktorej generálny prokurátor informoval o najnovšom posune vo vyšetrovaní vraždy:

Môže to zmariť vyšetrovanie

"Pokiaľ boli nejaké stopy zmarené, napríklad manipuláciou s telami nebohých alebo tým, že neboli zabezpečené všetky stopy, tak to môže zmariť úspešné vyšetrovanie a odhalenie vykonávateľa vraždy," dodal Lipšic. Telami mala manipulovať lekárka Záchrannej zdravotnej služby prv, než prišla na miesto činu polícia.

Podľa bývalého ministra je však dobré, že sa do prípadu zapojil Europol. "Čo je oveľa kľúčovejšie je, že Europol poskytuje forenznú expertízu, takže tam nejaká šanca môže byť," povedal právnik s tým, že medzinárodný tím vyšetruje verziu súvisiacu s pôsobením talianskej mafie na východnom Slovensku.

Pracujú na viacerých verziách

Lipšic však dodáva, že je to len jedna z verzií, na ktorej vyšetrovatelia v súčasnosti pracujú. "Tam je verzií ešte niekoľko. Týkajú sa v princípe zločineckých skupín, oligarchov, bielych golierov a o prepojeniach s vládnou mocou, o ktorých Ján Kuciak písal," ozrejmil. 

Nedostatky pochybenia priznala

V reakcii na vyhlásenia Daniela Lipšica priznala nedostatky aj prokuratúra. „Vo vzťahu k vyšetrovateľovi Krajského riaditeľstva Policajného zboru Trnava, ktorý vo veci vykonával prvotné úkony na mieste činu, najmä obhliadku miesta činu, boli pri výkone dozoru prokurátora zistené niektoré nedostatky, na ktoré prokurátor bezodkladne reagoval," píše v stanovisku hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Tá zároveň dodala, že vyšetrovateľ, ktorý sa nedostatkov dopustil, už na prípade nepracuje. „Vzhľadom na to, že uvedený vyšetrovateľ už nie je vo veci činný, prokurátor nemôže vykonať vo vzťahu k nemu žiadne ďalšie opatrenia,“ dodala Tökölyová s tým, že "pokiaľ by dozorujúci prokurátor zistil, že informácie z vyšetrovacieho spisu boli sprístupnené zákonom neoprávnenej osobe, bezodkladne bude vo veci konať."

Kritika zo strany odborníkov

Dvojica bola zastrelená vo svojom dome vo Veľkej Mači neďaleko Trnavy, vedenie polície ako najpravdepodobnejší motív vraždy označilo investigatívnu prácu reportéra.

Slovenská polícia už krátko po vražde čelila kritike odborníkov za to, že k obhliadke tiel neprizvali súdneho lekára, ale patológa, ktorý prednáša histológiu. Prokuratúra sa ale v tejto záležitosti už skôr policajtov zastala a uviedla, že pitvu už prevádzali znalci z ústavu súdneho lekárstva.

Polícia na žiadosť o vyjadrenie reagovala odporúčaním obrátiť sa na prokuratúru, ktorú sme požiadali o stanovisko.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.