Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2018, 00:00

Podozrivé agrodotácie sme oznámili, tvrdí šéf NKÚ Karol Mitrík

Šéf Národného kontrolného úradu Karol Mitrík v rozhovore pre HN tvrdí, že políciu informovali o sporných dokumentoch súvisiacich s farmármi.

V súvislosti s medializovanými informáciami chystá sa NKÚ kontrolovať Pôdohospodársku platobnú agentúru alebo ministerstvo pôdohospodárstva?
Nieže sa chystá. Úrad už skontroloval. Kontrolu sme zrealizovali v roku 2016. V septembri 2016 sme zverejňovali výsledky o kontrole. Ešte pred uzatvorením kontroly som informoval pani ministerku o zisteniach, ktoré sme našli v platobnej agentúre. Odvtedy uplynuli dva roky. A ukazuje sa, akoby sme tento rok s vraždou novinára prišli na to, že v PPA nie sú veci v poriadku. My sme na to poukazovali už pred dvomi rokmi.


Dali ste podnet na políciu a čo sa dialo ďalej?
Dali sme na prelome rokov 2016 a 2017 podania. Keďže sme kontrolovali výzvy z rokov 2014 až 2016, tak nevieme pri dodatočnej kontrole dať jasné podklady o korupcii.


Za ten rok a pol si od vás polícia nevyžiadala dodatočné podklady alebo sa už nedialo nič?
My sme ich nasmerovali, boli aj osobné konzultácie na Generálnej prokuratúre. Komunikovali sme aj s Národnou kriminálnou agentúrou. Najvyšší kontrolný úrad dal podklady. My sme nezávislá inštitúcia. Podobne nezávislá sú prokuratúra aj polícia, čiže my nemôžeme určovať smerovanie vyšetrovania. A nemôžeme ich pranierovať ani za to, že prípadne nič nevyšetrili, pretože za procesy sú zodpovední oni. My sme mali vážne indície, že proces bol netransparentný, že vytváral korupčné prostredie. Ostatné páky majú v rukách orgány, ktorým to prináleží.


S týmito zisteniami ste oboznámili aj ministerstvo pôdohospodárstva, aj platobnú agentúru. Keď prijali opatrenia, prečo tu máme teraz tie škandály?
To už neviem vyhodnotiť. S odstupom času sa na kontrolu vrátime, pretože do dvoch rokov určite pôjdeme. Momentálne sme na platobnej agentúre, kontrolujeme živočíšnu výrobu, kontrola je pred ukončením.


Tam ste našli nejaké pochybenia?
Keďže kontrola nie je ukončená, som zaviazaný mlčanlivosťou. Bolo by zaujímavé sa pozrieť, a aj nás to zaujíma a je to aj téma posledných dní. Platobná agentúra má certifikačný orgán. Je to súkromná spoločnosť, ktorá mala v rokoch 2014 až 2016 zazmluvnených 3,2 milióna. Dáva certifikát o tom, že procesy, postup a zúčtovanie boli nanajvýš transparentné a na základe certifikátu dáva Európska komisia súhlas na realizáciou platieb.


Certifikačný orgán má minimálne dvakrát do roka povinnosť na previerku, vybrať vzorku a na konci vydať certifikát. Ale zistili sme, že tieto certifikáty a audítorské správy nie sú nikde zverejnené. Na obdobie 2018 až 2024 je zakontrahovaných s PPA ďalších šesť miliónov. Ako je možné, že prechádzajú platby a bolo nastavené netransparentné prostredie? Toto mal certifikačný orgán odhaliť a na jeho podnet mala platobná agentúra robiť opatrenia na nápravu. Žiaľ, nič sa neudialo. Mali sme pochybnosti, či si certifikačný orgán plnil svoje povinnosti. Do roku 2008 bol certifikačným orgánom pre Poľnohospodársku platobnú agentúru, ale aj pre iné inštitúcie, Najvyšší kontrolný úrad.


Budete žiadať o návrat kompetencie?
Dnes to nemôžem vyhodnotiť. Pre mňa z neznámych dôvodov prešla táto certifikácia na privátne spoločnosti. V tom čase, keď bol certifikačný orgánom NKÚ, na certifikácii v tomto segmente pracovalo päť ľudí. Ak by sme na jedného človeka mali náklady 50-tisíc eur, bolo by to 250-tisíc eur. Dnes sa ukazuje, že PPA stojí certifikácia ročne vyše milióna.


Pri kontrole elektronického trhoviska ste odporučili, aby správa systému prešla od súkromníka pod Úrad pre verejné obstarávanie.
Keď sa vrátim k elektronickému trhovisku, je to čerstvé odporúčanie. Nerobili sme ani kontrolu, bola to analytická štúdia z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.