Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2018, 00:00

Štát chce žiakov presúvať podľa potreby

Ministerstvo školstva určí, koľko mechanikov má škola vyučiť.

Štát chce žiakov presúvať podľa potreby
Zdroj: Pavol Funtál

O dvetisíc prihlášok viac, oproti stredným odborným školám, skončí v schránkach gymnázií. Práve v týchto dňoch majú deviataci prijímačky, po nich sa rozhodne, kam žiaci nastúpia. Žiaci však už dlhodobo vyhľadávajú skôr všeobecné vzdelanie, rezort školstva chce preto určovať počty tried, ktoré školy môžu otvoriť. Nalákať tým chce študentov na odborné školy. Odkazujú pritom na potreby trhu práce.

„Stále je to vnímané tak, že sú lepšie školy, teda gymnáziá, a potom horšie, a to sú stredné odborné školy,“ tvrdí podpredsedníčka parlamentného výboru pre vzdelávanie Veronika Remišová. Riešením je podľa nej skvalitnenie stredných odborných škôl, to by zvýšilo aj záujem žiakov a rodičov.

Ministerstvo školstva však vo svojej novele prichádza s návrhom, ktorý by mal stredné odborné školy podporiť. Ak zriaďovateľ školy neotvorí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.