Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 16:31

Danko ide proti Ficovi, nesúhlasí s jeho návrhom na zastropovanie dôchodkov. Smer musí reagovať

Predstavitelia Smeru tvrdia, že budú diskutovať aj o požiadavke, ktorú má Dankova SNS.

Andrej Danko a Robert Fico
Zdroj: TASR/M. Baumann

Andrej Danko nepodporí návrh Roberta Fica o zastropovaní veku do dôchodku v 65 rokoch. Šéf SNS to napísal na sociálnej sieti.

Ako dôvod uviedol, že Slováci si zaslúžia ambicióznejší strop odchodu do dôchodku ako spomínaných 65 rokov. "Preto nemôžeme podporiť zmenu ústavného zákona spočívajúcu vo výške 65 rokov, ktorú predložil SMER-SD. Predmetný návrh je totiž málo ambiciózny," napísal Danko.

Slovenská národná strana od začiatku navrhuje v súlade s požiadavkami Konfederácie odborových zväzov SR a ich petičnej akcie, aby odchod do dôchodku bol u mužov 64 rokov a u žien 63 rokov.

SNS verí, že nájde porozumenie pre svoj sociálny návrh u koaličných partnerov, ako aj u časti opozície. Pokiaľ nebude možné presadiť uvedené v Ústave, navrhne SNS predmetný strop zákonom," pokračoval šéf národniarov.

Smer v reakcii odkázal, že svoj návrh predloží koaličným partnerom a je pripravený na diskusiu tak, aby bol napokon schválený.

Keďže ide o návrh ústavného zákona, musíme o ňom rokovať s koaličnými partnermi, ale aj opozičnými stranami. Budeme diskutovať aj o tej požiadavke ktorú má SNS. Je to rovnaký návrh a požiadavka, s akou prišli odborové zväzy," povedal pre HNonline poslanec a Ficov mediálny poradca Erik Tomáš.

​Fico po stretnutí s odborovými zväzmi v stredu na brífingu vyhlásil, že vek odchodu do dôchodku by sa mal pre mužov zastropovať na úrovni 65 rokov, pre ženy, ktoré sa starali a vychovali jedno dieťa, by to bolo 64 rokov a pre ženy, ktoré sa starali a vychovali dve a viac detí, 63 rokov.

Takúto úpravu chce zakotviť do Ústavy SR vládna strana Smer- SD. Návrh ústavného zákona v takomto znení by chceli poslanci strany predložiť do parlamentu na konci budúceho týždňa tak, aby sa o ňom v prvom čítaní mohlo diskutovať už na nadchádzajúcej júnovej schôdzi.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.