Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 10:05

V Bratislave začína GLOBSEC. Bezpečnostné opatrenia sa dotknú aj obyvateľov

Na Dvořákovom nábreží a v jeho najbližšom okolí sa treba pripraviť na zvýšený počet policajtov.

Bratislava bude od štvrtka do soboty (19.5.) hostiť medzinárodné bezpečnostné fórum GLOBSEC 2018. Vo štvrtok ho oficiálne otvoria minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a prezident Andrej Kiska.

Organizátori tohtoročného fóra očakávajú účasť približne 140 vystupujúcich z rôznych sektorov, čo je najviac v jeho doterajšej histórii.

Bezpečnostné opatrenia

Vzhľadom na účasť predstaviteľov viacerých štátov ako aj diplomatov a ambasádorov sprevádzajú konferenciu prísne bezpečnostné opatrenia. Okrem iného musia všetci účastníci pri každom vstupe do priestorov konferencie prejsť detektorom kovov.

Opatrenia však ovplyvnia aj bežný život ľudí bývajúcich či pracujúcich v blízkosti Dvořákovho nábrežia. Jeho časť je v okolí hotela River Park pre verejnosť uzavretá, z populárnej promenády pri Dunaji je prístupný len úzky pás. 

Obmedzenia sa týkajú aj dopravy v oblasti. Pripraviť sa treba na zvýšený počet policajtov, ktorí môžu v prípade potreby usmerňovať dopravu v okolí hotela. V časoch príchodov a odchodov hostí sa treba pripraviť aj na zúženie jazdných pruhov. Verejnosti rovnako nie je prístupný hlavný vchod do hotela ako aj príjazd k nemu.

Významní rečníci

Naplánované sú tri súbežné programy v samostatných sieňach, ako aj vyše 40 sprievodných podujatí v spolupráci s medzinárodnými partnermi vrátane svetových think-tankov. Celkovo by mal GLOBSEC 2018 privítať približne 1000 hostí zo 60-70 krajín sveta.

Ako rečníci vystúpia napríklad premiéri Slovenskej a Českej republiky Peter Pellegrini a Andrej Babiš, chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová, ako i ministri zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky a ďalší členovia zahraničných vlád.

Prvýkrát bude na konferencii prítomná Globálna komisia pre stabilitu kybernetického priestoru (GCSC), ktorá je najvýznamnejším celosvetovým orgánom svojho druhu.

Čo sa týka súkromného sektora, významnými zástupcami budú viceprezidenti spoločností Microsoft, Google a Facebook.

Dôležité témy

Medzi hlavnými tematickými celkami budú budúcnosť Európskej únie, ale aj otázky tradičnej bezpečnosti v súvislosti so summitom NATO, ktorý sa uskutoční v júli v Bruseli, boj proti terorizmu a vnútorná bezpečnosť či budúcnosť vzťahov Ruska.

Ďalšie témy sa majú týkať kybernetickej bezpečnosti, technológií a inovácií vrátane umelej inteligencie. Na programe je i debata o spravodlivej globalizácii a budúcnosti svetovej ekonomiky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.