Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 00:00

Šéf firmy, s ktorou chce SNS uzavrieť miliardový obchod: Za korupciu nás nikdy neodsúdili

Utajený režim v armádnych obchodoch medzi vládami je úplne bežný. To tvrdí v rozhovore pre HN generálny riaditeľ fínskej firmy, ktorej spoločný projekt so Slovenskom vyvolal vlnu kritiky.

Slovenské ministerstvo obrany plánuje nakúpiť transportéry v hodnote 1,2 miliardy eur. Fínska Patria má pre obrnené vozidlá 8x8 zabezpečiť podvozky. V akom štádiu sa nachádza spomínaný obchod?

Zatiaľ nejde o žiadny obchod. Stále prebieha výskumný vývojový program. V oboch krajinách sa v súčasnosti uskutočňujú testy, avšak ešte neboli napísané a zverejnené konečné správy z testovania samotných vozidiel. Ak sa bavíme o platnej zmluve, ktorú máme v rukách, tak tento dokument o výskume a vývoji zahŕňa zo strany Patrie poskytnutie podvozku a podvozkovej časti vozidla a taktiež odbornej a personálnej podpory pre spoločnú vývojovú fázu.

Akú sumu Patria dostane za vývojovú časť celého projektu?

Ešte nie sme vo fáze komerčnej sériovej dodávky. Nemal by som veľmi komentovať schválenie celého vozidla, pretože je to medzivládny kontrakt a Patria nevidí ďalšie komponenty zmluvy. V každom prípade, princípom celého projektu je, že okrem iných vecí sa skombinuje nový model vozidla AMV XP a miestny zbraňový systém veža Turra. Slovenská strana okrem iného má požiadavku pre obojživelnosť celého vozidla.


Po výskumnej fáze sa začne samotná výroba?

To všetko závisí od toho, či sa slovenská strana rozhodne po ukončení testovania pre podpis zmluvy.

Rokuje Patria so slovenskou stranou aj o ďalších projektoch, respektíve obchodoch?

Podľa informácií, ktoré mám, v súčasnosti nerokujeme o ničom podobnom.

Samotný podpis zmluvy medzi Patriou a slovenskou stranou sprevádzala poriadne vyhrotená diskusia. Ako Patria vníma vlnu kritiky, podľa ktorej proces neprebehol transparentne?

Patria nemá žiadnu politickú pozíciu, politický názor ani stanovisko k celej situácii na Slovensku. Necítime sa súčasťou tejto diskusie. Sme prekvapení, akou formou sa vedie na Slovensku takáto politická disku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.