Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2018, 14:32 Aktualizované dňa 14.05.2018 o 17:43

Fico tvrdí, že má vážne podozrenia voči Kiskovi: Nie je náhoda, že svoje rozhodnutie oznámi zajtra

Expremiér zvolal svoj brífing deň predtým, ako sa chce prezident vyjadriť k svojej politickej budúcnosti.

Prezident SR Andrej Kiska počas prezidentskej kampane porušil pravidlá a minul oveľa viac peňazí, ako je povolené. Predseda strany Smer-SD Robert Fico žiada prezidenta, aby dal súhlas na zverejnenie celej finančnej správy o hospodárení firmy Kiska Travel Agency (KTAG) za roky 2013 – 2014.

Podľa Fica chce zatieniť informácie z výboru

Podľa Fica nie je náhodou, že prezident v utorok (15.5.) oznámi, či bude kandidovať na prezidenta, pretože v utorok popoludní zasadá výbor o nezlučiteľnosti funkcií, ktorý túto správu bude prerokovávať.

"Chce svojím vyhlásením zatieniť informácie z výboru," tvrdí Fico o tom, prečo podľa neho nie je náhoda, že Kiska chce vyhlásenie o svojej budúcnosti urobiť zajtra. "Ja predpokladám, že členovia výboru niečo povedia médiám," skonštatoval Fico.

"Vie, že správa je preňho diskvalifikujúca v takom rozsahu, že si to ani neviete predstaviť," povedal expremiér.

Podľa informácií HN z dvoch zdrojov z výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, jeden z prostredia koalície, druhý z opozície, však spomínaná správa obsahuje informácie, ktoré už boli známe.

Prezident zareagoval na slová šéfa Smeru prostredníctvom svojho hovorcu Romana Krpelana. "Poslanec Robert Fico sa nepoučil zo svojho pádu. Osobné útoky sú maximum, čo ešte dokáže v politike urobiť," uviedol pre HN Krpelan.

Na toto prezidentovo tvrdenie následne zareagoval Fico: "Nerozumiem, čo je osobné na tom, ak ja i celá verejnosť, chceme vedieť pravdu o financovaní prezidentskej kampane Andreja Kisku. Ten opäť odmietol zverejniť príslušné dokumenty, čím len potvrdzuje, že má čo skrývať."

"Ak sa to potvrdí, tak nemá právo byť prezidentom"

"Ak naozaj informácia z finančnej správy potvrdí závažné obvinenia na adresu prezidenta Andreja Kisku, nemá inú možnosť, len odstúpiť z funkcie. Konal by tak v súlade so svojimi vyjadreniami, že pri najmenšom podozrení by mala verejne činná osoba vyvodiť vlastnú politickú zodpovednosť," povedal Fico.

"Tie informácie sú také závažné, že pokiaľ by sa týkali aj iných politikov, tak takisto by došlo k závažnému porušeniu zákona a diskvalifikovalo by ich to z ich ďalšieho politického pôsobenia, čiže nejde len čisto o prezidenta, ale ktokoľvek z nás by mal takéto pochybenia, tak určite by nepôsobil ďalej v politike ani v ďalších svojich funkciách," doplnil člen Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Róbert Puci (Smer-SD) s tým, že bližšie informácie momentálne nemôžu zverejniť.

Fico ďalej uviedol, že podľa zákona počas oficiálnej volebnej kampane môže kandidát v kampani minúť okolo 130-tisíc eur a v druhom kole takú istú sumu.

"Bol to pán prezident, ktorý dal oficiálne vyhlásenie, aj ho podpísal vlastnou rukou, že počas oficiálnej volebnej kampane minul okolo 251-tisíc eur a že všetky peniaze použil tak, že ich vybral zo súkromného účtu. Takže to platil zo súkromných peňazí, ale tu je vážne podozrenie, že cez spoločnosť KTAG v marci minul podstatne viac peňazí, ako je dovolené zo zákona. Napriek tomu, že nemám detaily, predpokladám, že správa sa zaoberá aj touto informáciou, pretože médiá uverejnili, že nielen, že minul v marci podstatne viac peňazí, ale uverejnili aj to, že išiel do neoprávnených vratiek DPH," povedal Fico.

"Na jeseň 2017 urobil prezident obrovské množstvo opravných daňových priznaní za rok 2013, ktoré sa týkali práve spoločnosti KTAG," doplnil Fico a Kisku požiadal o zverejnenie nielen finančnej správy, ale všetkých daňových dokladov, ktoré sa týkajú spoločnosti KTAG za roky 2013 a 2014.

"Ak sa potvrdí to, čo ste medializovali, tak nemá právo byť prezidentom Slovenskej republiky, lebo klamal," dodal Fico.

Redakcie dostali anonym

Podnet voči Kiskovi prišiel po tom, ako viaceré médiá dostali do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť KTAG, ktorej majiteľmi sú prezident Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia.

Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane.

Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila. Skutok tak nie je vnímaný ako trestný čin.

Kiska následne na tlačovej konferencii vysvetlil, že daňový úrad mal iný názor ako firma KTAG na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú podľa hlavy štátu bežné, on osobne nemá čo skrývať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.