Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2018, 00:00

Tajní sa skryjú za novinárov

Novela špecifikuje niektoré paragrafy, ale rozširuje aj možnosti informačnej služby.

Tajní sa skryjú za novinárov
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovenská informačná služba žiada novelizovať svoj zákon. Na tom by nebolo nič zvláštne, nová právna úprava sa totiž chystala už pred tromi rokmi, no napokon sa nezrealizovala. Otázniky však vyvoláva postup tajných. Zmeny v zákone žiada SIS urobiť cez rozsiahle pripomienky k otvorenému zákonu o Policajnom zbore. V takomto prípade nemusí prebehnúť štandardné medzirezortné pripomienkové konanie a obmedzí to aj vstup verejnosti do zmien. Na pripomienky upozornili ešte v piatok ako prvé HN.

Informačná služba popiera, že by jej zámerom bolo menej transparentnosti, a svoje konanie vysvetľuje tým, že nemá zákonodarnú právomoc. „Chceli by sme však zároveň zdôrazniť, že výsledná podoba predmetného návrhu bude zrejmá až po jeho ústavnoprávnom prerokovaní, pričom uplatnenie pripomienok predstavuje len úvodnú fázu celého legislatívneho konania,“ odkázal hovorca Slovenskej informačnej služby Branislav Zvara.


V prípade uznania pripomienok by novela zákona putovala ešte na legislatívnu radu vlády, rokovanie vládneho kabinetu, a potom do par

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.