Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2018, 15:30

Ondrejcsák prekročil hranicu, keď vyslovil kritické slová voči SNS, tvrdí minister obrany Gajdoš

Odvolanie štátneho tajomníka Ondrejcsáka je podľa ministra záležitosťou koalície.

Ondrejcsák prekročil hranicu, keď vyslovil kritické slová voči SNS, tvrdí minister obrany Gajdoš
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V prípade konfliktu štátneho tajomníka rezortu obrany Róberta Ondrejcsáka za Most-Híd a SNS uviedol minister obrany Peter Gajdoš (SNS), že Ondrejcsák prekročil hranicu a ako prvý vyslovil kritické slová voči SNS.

Minister to vyhlásil v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. "Problémy sa musia riešiť vnútri koalície. Veci sa nemajú prepierať cez médiá. Čo sa týka jeho odvolania, je to záležitosťou koalície," povedal Gajdoš. Poslanec Národnej rady SR za SaS a bývalý minister obrany Galko však považuje za neadekvátne, že SNS takto napadla štátneho tajomníka.

Poslanec kritizuje ministerstvo aj za netransparentnosť a prílišnú utajenosť pri modernizácii armády. Vyzýva, aby sa konali medzinárodné súťaže. Minister však tvrdí, že postupujú v súlade so zákonom, transparentne a systematicky. O všetkom je podľa neho informovaná vláda.

Nový náčelník Generálneho štábu (GŠ) Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko je podľa ministra obrany Petra Gajdoša profesionálne pripravený vojak a spĺňa všetky legislatívno-právne, odborné a vzdelanostné podmienky. Minister to vyhlásil v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Reagoval tak na kritiku v súvislosti s vymenovaním Zmeka do funkcie šéfa armády.

Gajdoš tvrdí, že Zmeko má obrovské skúsenosti z praxe a aj to bol jeden z dôvodov, prečo si ho vybral. "Som presvedčený, že je to perspektívny generál. Mám aj taký tajný tromf z hľadiska možnej pozície predsedu vojenského výboru, či v NATO, alebo EÚ. Ak zabojujeme, mohli by sme získať aj takúto pozíciu," povedal.

Ľubomír Galko nesúhlasí, podľa jeho slov Zmeko nedosahuje kvality, ktoré majú jeho konkurenti. "To, že vystúpil priamo proti tomuto rozhodnutiu generál Pavel Macko, je takisto unikát. To sa ešte v histórii ozbrojených síl nestalo," skonštatoval. Podľa Galka je nedôstojné, že ministrovi obrany odchádzajú vysokopostavení a rešpektovaní vojaci. "Mám informáciu o ďalších ľuďoch, ktorí chcú na protest odísť z ozbrojených síl," podotkol.

V prípade Macka išlo podľa ministra o slobodné rozhodnutie. Za vymenovaním Zmeka si pevne stojí. "Verím, že reálne výsledky ukážu, že to bolo najsprávnejšie rozhodnutie," skonštatoval Gajdoš. Personálnu poddimenzovanosť v armáde sa budú v rezorte obrany snažiť riešiť aj koncepciou štátnej služby profesionálneho vojaka a tvorby nového zákona.

"Bude to komplexné riešenie aj z hľadiska spravodlivejšieho oceňovania. Verím, že sa nám podarí dostať viacej ľudí do ozbrojených síl," povedal. O opätovnom zavedení povinnej vojenskej služby na ministerstve zatiaľ neuvažujú.

Dôvod, prečo je problém získať nových ľudí do armády, vidí Galko v škandáloch, ktorým čelí ministerstvo obrany, a v nízkom finančnom ohodnotení ľudí. "Vojak prvého stupňa má hrubý nástupný plat okolo 670 eur. Minimálna mzda je 480 eur. Priemerná mzda v národnom hospodárstve je 944 eur. Za týchto podmienok nemôžete očakávať, že vám budú prichádzať ďalší vojaci," spresnil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.