Facebook v posledných dňoch zaplavil hrozivo pôsobiaci status: „V Monaku podpísané pre Slovensko 11-tisíc Afričanov od 1.7. z (sic!) vreckovým 800€ !!! SKUTOK SA STAL!!!“ Ministerstvo zahraničia odkazuje, že je to lož. V čase písania tohto článku mal status takmer 900 zdieľaní.
V prvom rade sa nič nepodpísalo v Monaku. Status pravdepodobne odkazuje na Marakéšsku deklararáciu, ktorá bola podpísaná v Maroku, nie Monaku. Tá sa skutočne týkala migrácie, avšak nijakým spôsobom nezaväzuje Slovensko prijať akýchkoľvek migrantov, nie to ešte konkrétne počty ku konkrétnemu dátumu.
„V prvom rade, je potrebné zdôrazniť, že Marakéšska deklarácia je právne nezáväzný dokument, ide o politickú deklaráciu. Teda je principiálny nezmysel hovoriť o tom, že by Slovensku z nej vyplývala nejaká povinnosť a už vôbec nie záväzok presídľovať nejaké konkrétne počty ľudí k nejakým konkrétnym dátumom,“ píše v stanovisku zaslanom HN ministerstvo zahraničných vecí.
K statusu sa v šírení dezinformácií pridali aj viaceré konšpiračné weby. „Zjednodušene povedané, pripravuje sa lavína migrantov z Afriky, podporená legislatívou na európskej aj národnej úrovni,“ píše napríklad Slobodný výber.
Pomôže nám to riešiť konflikt v krajine pôvodu
Podľa ministerstva však ide o štandardný diplomatický proces a práve takéto stretnutia s tretími krajinami môžu pomôcť k riešeniu problému. Stretnutie v Marakéši sa uskutočnilo v rámci takzvaného Rabatského procesu. „Práve takéto formáty umožňujú vytvárať partnerstvá na riešenia priamo v krajinách pôvodu,“ odkazuje ministerstvo.
Rezort zahraničia zároveň dodáva, že ciele, ktoré popisuje deklarácia nie sú v rozpore so záujmami Slovenska. „Podpora legálnej migrácie a mobility, rovnako ako posilnenie ochrany utečencov a ďalších násilne vysídlených osôb nie je v rozpore s politikou vlády SR v oblasti migrácie, pretože je aj MZVaEZ SR dlhodobo a aktívne zapojené do súvisiacich aktivít,“ uzatvára ministerstvo.
K statusu sa priamo na Facebooku vyjadril aj štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok. Vo svojom príspevku upozornil na to, ako ľahko a rýchlo sa takéto falošné správy dokážu šíriť a to ho utvrdilo v tom, že bojovať proti hoaxom a vysvetľovať širokej verejnosti ako sa Slovensko zapája do rozhodovania v EÚ má zmysel.