Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2018, 00:00

Zakladateľ Smeru Flašík kritizuje reakciu na krízu: Ficov ťah Sorosom bol trápny a smiešny

Keby mi doniesli petíciu za referendum o skrátení volebného obdobia, tak to podpíšem, povedal v rozhovore pre HN zakladajúci člen Smeru Fedor Flašík.

Jedenásť rokov ste neboli na snemoch Smeru. Odrazu ste sa objavili aj v Martine a koncom apríla v Častej-Papierničke. Čo sa stalo?
Predtým nemalo význam chodiť na snemy, lebo to bola taká oslava vlastnej dokonalosti a ja som nemal vnútornú potrebu oslavovať. V princípe tam o nič nešlo a boli to také snemy, kde sa deklarovala jednota a neomylnosť. Nebolo to pre mňa zaujímavé, vedel som, ako to bude prebiehať.


A teraz?
Teraz som nevedel, lebo atmosféra v spoločnosti sa zmenila. Bol som zvedavý, aké sú reakcie delegátov. Myslel som si, že sa dozviem, čo chce Smer robiť a ako chce napredovať, lebo napriek tomu, že nemusím súhlasiť s mnohými vecami, nie je mi ľahostajné, ako dopadne.


Čo ste medzi delegátmi videli?
Určitú rozpačitosť a hľadanie novej cesty. K celospoločenským zmenám je nutné prispôsobiť aj komunikáciu, aj rétoriku, aj obsah činnosti takej veľkej strany, ako je Smer. Skôr som tam videl také akože, čo bude ďalej. Tí ľudia by radi pokračovali, ale akoby ešte nebolo jasné, kadiaľ bude viesť cesta.


Čiže ľudia v Smere sa začínajú báť konca?
Určite majú mnohí obavy, že to môže dopadnúť ako HZDS alebo SDKÚ, a týka sa to každej politickej strany, ktorá nezareaguje včas na zmenu celospoločenskej klímy.


Tie kroky, ktoré Smer prijal, zvrátia pokles popularity?
Momentálne nie. Všetky zmeny, ktoré sa v Smere udiali, boli vynútené. Zmeny neprišli preto, že Smer sa chcel zmeniť, ale prišli preto, že boli vynútené rôznymi okolnosťami, či už celospoločenským tlakom, hroznou vraždou investigatívneho novinára. Neprichádzali zvnútra.


A prišli by neskôr?
Prečo by mali prichádzať, keď neprídu podnety z externého prostredia? Ani vy v súkromí nebudete meniť návyky, keď máte pocit, že rodina funguje. Až keď vás niečo vyruší, zistíte, že dieťa chodí poza školu, niečo v tej rodine zmeníte.


Váš návrat na snemy teda nesúvisí s tým, že Marek Maďarič sa stiahol?
To s tým vôbec nesúvisí. Marek Maďarič sa veľkou mierou pričinil o to, že Smer je tam, kde je. A myslím to v zlom. Dlhé roky viedol komunikáciu, pripravoval vonkajšiu tvár strany, ako by mala byť vnímaná, ako by mala oslovovať voličskú základňu. U nás si strany nevychovávajú druhé – tretie generácie, ale to isté platí aj pri komunikácii. Politická strana, ktorá je dlho na trhu, by sa mala snažiť oslovovať svojimi programami aj iné cieľové skupiny. Strana musí hľadať aj iný kmeň, mladých ľudí, ktorí takto zmýšľajú.


Keď sa na to pozrieme cez čísla, keď ste vy riadili komunikáciu Smeru, získal vo voľbách v roku 2002 13,5 percenta. Po vás to prebral Maďarič a Smer sa dostal na celkom iné čísla. Prečo teda hovoríte o neúspechu?
Má to logiku. Strana Smer v roku 2002 fungovala dva roky. V tom čase bolo na trhu ešte aj silné HZDS, ešte sa tu potácala SDĽ. Ľavicový priestor bol segmentovaný. Žiadna strana v histórii Slovenska nezískala po dvoch rokoch 13,5 percenta.


Ale to neboli očakávania, ktoré v Smere pred tými voľbami mali.
Vtedy vznikla hystéria, lebo sme počas tých dvoch rokov oscilovali na 18 percentách. Ja som sa pred voľbami nemýlil a do obálky som dal, že získame 13,5 percenta. Keď budujete stranu, musíte ľudí držať v nejakej emócii, ale reálne to nebolo.


No napriek tomu, že sa vám podľa vás kampaň vydarila, Robert Fico sa vás zbavil.
Jasné, vyhodili ma.


Zrejme to teda nepovažovali za úspech.
No ale to je ich problém. Dnes im držím palce. Keď uveríte sebaklamu, že ste najlepší, neporaziteľní, už sa vám nič nestane, dlho to nevydrží. A nielen v strane. Nemysleli strategicky, naháňali percentá, v mnohých témach opúšťali hodnoty európskych sociálnych demokratov. Keď začnete tieto hodnoty strácať, vydržíte s nejakým marketingom a populistickými krokmi, ešte sa viete viac nadýchnuť a naberáte, ale potom nemáte ako ísť ďalej, neviete čo, a začne sa to rúcať.


Nestotožňujete sa teda s tvrdeniami, že kampaň v roku 2002 bola prestrelená?
Prestrelená kampaň neexistuje. To sú nezmysly.


Boli tam napríklad dnes už legendárne holé zadky.
A čo? To bolo výborné.


Ďalší bilbord vyzýval, aby ľudia volili Roberta Fica za premiéra.
To nebol môj bilbord. Vymyslel to niekto vo vedení. S tým som mal obrovský problém.


Môže teda existovať prestrelená kampaň?
Môže existovať hlúpa kampaň.


A toto bolo hlúpe?
Bolo to zbytočné. V kampani chcete zaujať. Zadky boli len na dvoch bilbordoch, aj topánky, aj psy, ale vedel som, že novinári na to skočia. Mesiac som bol v novinách a časopisoch. O tom je marketing, že za tri koruny o vás vie celé Slovensko.


Aké máte dnes vzťahy s Robertom Ficom?
Sedem rokov som ho nevidel vôbec. V Martine sme sa nestretli, v Papierničke sme si povedali ahoj, spýtal som sa ho, ako sa má, povedal, že behá, a ja som povedal, že mu držím palce. A raz sme sa stretli tu na ceste, keď vystupoval z auta (Fedor Flašík má kanceláriu vedľa centrály Smeru – pozn. aut.). Takže odkedy nie je premiér, dvakrát som ho náhodne stretol. Nemáme žiadny vzťah.


Takže vás nevzal na milosť?
Ani sa neprosím, aby ma vzal na milosť. Som absolútne svojprávny, autonómny človek. Ja nie som ten typ, ktorý by liezol funkcionárom do zadku.


Na snemy vás teda nedotiahlo hľadanie pracovných príležitostí?
Nie, zvedavosť.


Čo to znamená, že ste zakladajúci člen?
Teraz už v princípe nič. Ale kedysi to bolo tak, že keď sa niečo schválilo na sneme, tak museli so zmenami súhlasiť aj zakladajúci členovia. Bola to akoby horná komora snemovne. Keby tých 36 zakladajúcich členov malo problém s tým, čo schváli snem, a neodobrili by to, tak by sa to muselo nejako dohodnúť alebo upraviť, skrátka, nájsť nejaký konsenzus.


Takže vlastne užšie vedenie si vždy potrpelo na to, aby si moc v strane udržal len úzky okruh ľudí.
V tom čase to bola taká poistka, keďže tá strana bola nová, bola otvorená celej verejnosti, aby mala nejakú dynamiku. Nikto nikoho nepoznal, nikto nekontroloval, kto vstúpil do Smeru, koho si zvolili na okresnej rade, a bolo to skôr myslené na to, aby strana mohla mať dynamické a rýchle rozhodnutia.


Takže viac efektivity a menej demokracie?
To nie je menej demokracie. Mnohí si to mýlia. Ľu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.