Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2018, 00:00

Malé firmy dostanú na žiakov viac peňazí

Ministerstvo školstva si od novely sľubuje väčší záujem študentov.

Bratislavský Volkswagen už od minulého roka duálne vzdeláva stredoškolákov.
Zdroj: Peter Mayer

Každý rok za jedného študenta tisíc eur. Takto chce ministerstvo školstva zatraktívniť duálne vzdelávanie najmä malým a stredným podnikom. Tí žiakov do praxe prijímať nechceli. Odrádzala ich byrokracia, no aj to, že sa študentom nemal kto venovať.

Priame platby
„Ide o priamu podporu pre zamestnávateľov,“ ohodnotila novelu zákona o odbornom vzdelávaní ministerka školstva Martina Lubyová, keď zmeny predstavovala v parlamente na májovej schôdzi. Návrh z dielne rezortu pritom myslí obzvlášť na malé a stredné podniky. Podľa novely budú môcť firmy získať na každého žiaka každý rok príspevok v maximálnej výške tisíc eur. Suma sa znižuje v závislosti od odučených hodín za rok. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení zmeny v duálnom vzdelávaní víta. „Významný posun vidíme v zavedení priamych platieb a zjednodušení časti byrokracie,“ reagovala na otázky HN hovorkyňa AZZZ Miriam Špániková. Podľa novely by sa administratíva odbúrala najmä vďaka tomu, že firmám bude namiesto úradných dokladov či výpisov stačiť čestné vyhlásenie.


Zamestnávatelia však pôvodne požadovali namiesto pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.