Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2018, 00:00

Ozbrojené sily strácajú najskúsenejšieho generála, som z toho smutný, trvdí Róbert Ondrejcsák

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák v rozhovore pre HN tvrdí, že rozhodnutiu Pavla Macka ľudsky rozumie.

Ako vnímate zmenu na pozícii náčelníka generálneho štábu? Generál Daniel Zmeko sa nevyhol kritike.
Nebudem verejne kádrovať žiadneho generála ozbrojených síl. Nie preto, že by som sa bál vyjadrovať, ale z pozície štátneho tajomníka si ctím autoritu náčelníka generálneho štábu. Je to najdôležitejšia vojenská inštitúcia v každom štáte, je to človek, ktorý bude reprezentovať Slovensko pred inštitúciami NATO a EÚ, a považujem za nesprávne, aby som podkopával autoritu. Nesúvisí to s generálom Zmekom, ale s pozíciou náčelníka generálneho štábu.


Generál Pavel Macko sa však rozhodol z tohto dôvodu odísť z aktívnej služby.
Kvôli tomuto kroku som neskutočne smutný, myslím si, že ozbrojené sily strácajú najskúsenejšieho generála, čo sa týka pôsobenia v medzinárodných štruktúrach. Má kredit nielen medzi vojakmi, ale aj medzi spojeneckými predstaviteľmi. Nevnímam to ako izolovaný jav, ale za posledné mesiace alebo roky ministerstvo obrany strácalo schopných odborníkov. Som s tým ministerstvom spätý asi 20 rokov, mám to ministerstvo osobne rád.


Mali ste s generálom Mackom k sebe názorovo bližšie ako s generálom Zmekom?
Nebudem porovnávať a kádrovať generálov. S generálom Mackom som sa rozprával o iných veciach ako s generálom Zmekom.


Napríklad?
Generál Zmeko riadil modernizačné projekty v uplynulých mesiacoch. Generál Macko bol prvý zástupca náčelníka generálneho štábu, ktorý mal v portfóliu širokú škálu tém, s ním sme sa rozprávali napríklad o výstavbe ťažkej mechanizovanej brigády alebo našich záväzkoch voči NATO, čiže tých tém sme mali veľa.


S generálom Zmekom ste teda diskutovali aj o nákupoch, ktoré čelia kritike?
Určite sme sa o tom bavili, ale generál Zmeko, hoci mal ako riaditeľ sekcie na starosti túto tému, nebol v pozícii, aby rozhodoval, ktoré informácie zdieľať a ktoré nezdieľať.


Keď sa generál Macko rozhodol odísť do zálohy, na sociálnej sieti Facebook zverejnil pomerne obsiahle vyjadrenie. Podľa neho ide v prípade generála Zmeka o „účelový výber kandidáta z tretej úrovne velenia“, v inej časti píše, že „po viac ako 14 rokoch členstva v NATO a EÚ bude ozbrojeným silám veliť generál s nulovými skúsenosťami s aliančnou agendou a štruktúrami“. Diskutovali ste s ním o tomto vyjadrení?
S generálom Mackom som sa rozprával priebežne, aj osobne sme si boli pomerne blízki, spolupracovali sme 15 rokov, preto hovorím, že nielen odborne, ale aj osobne mi je ľúto, že sa takto rozhodol. Z ľudského hľadiska ho chápem.


Čiže mu to nemáte za zlé, že sa takto otvorene vyjadril o inom generálovi, ktorého autoritu ste sa vy rozhodli nepodkopávať?
Je to rozhodnutie generála Macka, čiže to nebudem komentovať. Zvolil si takýto spôsob, ktorý považoval v danej chvíli za najrelevantnejší.


Prednedávnom ste sa vyjadrili, že si želáte, aby bol proces výberu náčelníka generálneho štábu dôstojný. Bol?
Viem si predstaviť aj iný postup. Až do poslednej chvíle sme nevedeli, aká bude nominácia ministra Gajdoša. V iných krajinách sa takéto rozhodnutia zverejňujú už mesiace dopredu, odôvodňujú sa mesiace dopredu, a to odôvodn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.