Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2018, 11:42

Prieskum: Pravica by s Mostom vytvorila väčšinu. Smer už nemá kam padnúť

Agentúra ako zisťovala volebné preferencie medzi 20.-24. aprílom 2018.

Preferencie najväčšej vládnej strany Smer-SD sa v priebehu apríla veľmi nezmenili, zaznamenali však nárast o 0,7 percentuálneho bodu. Zastabilizovaná je aj Slovenská národná strana, ktorej by svoj hlas odovzdalo 10,9 percenta voličov.

Najmenšia koaličná strana Most-Híd zaznamenala solídny nárast preferencií. Na začiatku apríla by ju volilo 5,6 percenta voličov, na konci už 6,8.

Najzaujímavejšie je, že sa nič nedeje

Václav Hřích, riaditeľ agentúry AKO však upozorňuje na to, že väčšina zmien je len v rámci štatistickej chyby. To považuje aj za najzaujímavejší výsledok aktuálneho prieskumu. Voličské hlasy sa nepreskupujú aj napriek dynamickému vývoju v spoločnosti. 

Od vypuknutia politickej krízy najviac stratil Smer, ktorému ešte vo februári AKO nameralo 24,7 percentnú voličskú podporu. Podľa Hřícha už však ďalej nemá kam klesať. "Tí ktorí momentálne volia Smer, nemajú kam ísť. Chýba nám tu iná veľká ľavicová strana," vysvetľuje riaditeľ agentúry AKO.

Nikto nechce byť ľavicový

Podľa neho sa na Slovensku iné politické subjekty boja označiť za ľavicové, lebo by dostali nálepku komunistov alebo smerákov. 

Zmeny prieskum zaznamenal medzi opozičnými stranami. Sloboda a Solidarita (Sas) klesla v priebehu apríla o jeden percentuálny bod zo 17,1 na 16,1. Preferencie klesli aj Obyčajným ľuďom z 9,1 percentuálneho bodu na 8,7.

Pokles zaznamenalo aj KDH. Tomu by svoj hlas odovzdalo len 6,9 percenta voličov (na začiatku apríla namerali KDH podporu 8,6 percentuálneho bodu). Práve pri KDH hovorí Hřích ako o najväčšom poklese, ktorý však môže byť spôsobený tým, že sa strana Alojza Hlinu vytratila z mediálneho priestoru.

Rast nových subjektov

Mierny nárast však prieskum nameral novým hnutiam – Progresívne Slovensko a SPOLU, ktoré majú 3,8 respektíve 3,7 percentnú podporu. Na to, aby sa dostali do parlamentu, potrebujú prekročiť 5-percentnú hranicu.

Hřích však upozorňuje, že pri týchto malých stranách je veľmi veľká odchýlka a o reálnom raste budeme môcť hovoriť, až keď budeme poznať dlhodobejší vývoj. Malým stranám mohlo pomôcť aj to, že napokon neprišlo k predčasným voľbám. Ako vysvetľuje Hřích, v prípade možnosti predčasných volieb sa voliči skôr obracali na zabehnuté existujúce strany. Tým, že táto možnosť padla, majú voliči priestor sa obzerať aj po nových subjektoch na politickej scéne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.