Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2018, 16:08

Špirko už vie, aký trest mu hrozí za tlačovú konferenciu o "Janovi a Robovi"

Prokurátor Vasiľ Špirko začiatkom marca tohto roka predostrel závažné obvinenia.

Špirko už vie, aký trest mu hrozí za tlačovú konferenciu o "Janovi a Robovi"
Zdroj: TASR

Vasiľ Špirko pred niekoľkými dňami dostal oznámenie o začatí disciplinárneho konania. Na svojom webe o tom informuje televízia Joj, ktorej to potvrdil samotný prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry.

Špirkovi za závažné disciplinárne previnenia hrozia zrážky zo mzdy. Podľa Denníka N by mal pol roka dostávať o 20 percent nižší plat, čo by spolu malo byť približne 3-tisíc eur. Je však v hre aj strata funkcie alebo preloženie na inú prokuratúru. Špriko má mesiac na to, aby sa k tomu vyjadril.

Návrh na disciplinárne stíhanie voči Špirkovi predložil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik 28. marca. Dôvodom bola jeho tlačová konferencia, na ktorom hovoril o vážnych podozreniach okolo exministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka.

Pán Milan a peňaženka

Špirko začiatkom marca tohto roka predostrel závažné obvinenia, ktoré sa majú týkať zákazky na obstarávanie sieťových komponentov a technológií v rezorte vnútra. Špirko túto vec dozoroval. Opieral sa o svedka Ľuboša Vargu, ktorý bol obvinený z daňových podvod a neskôr aj odsúdený, ale pod možnosťou zníženia trestu vypovedal.

"Asi v roku 2010 rezort ministerstva vnútra realizoval zákazku na dodávku sieťových komponentov a technológií. Tento svedok uvádzal a popísal konkrétne obchodné spoločnosti, ktoré sa zúčastnili tejto zákazky. Popísal konkrétnu účasť fyzických osôb s ich pomenovaním a takisto aj nastavené vťahy, ktoré fungovali pri realizácii tejto zákazky. Oznamovateľ popisoval dve osoby, ktoré on vyhodnocoval ako kľúčové osoby. Prvá osoba s označením pán Milan, ktorý realizoval a manažoval tento projekt. Z jeho strany išlo o autoritatívne riadenie, a rozdelovanie konkrétnych úloh, ktoré boli zainteresované v tomto objekte. Osoba pána Milana bola blízkou osobou ministra vnútra Kaliňáka a blízkou osobou ministra financií Jána Počiatka," vysvetlil Špirko.

Pán Milan mal podľa Špirka blízko aj k Úradu vlády. Najmä k skupine informatizácie pre štátnu správu, zdôraznil.

Druhú osobu označuje prokurátor pod názvom peňaženka. Jeho úlohou bolo podľa Špirka vytvárať účtovné pozadie, transakčnú históriu peňazí, ktoré sa podarilo vytvoriť z týchto zákaziek, a boli určené pre "Jána a pre Roba."

"Úlohou peňaženky bolo zabezpečovať nielen nakladanie s peniazmi, ale aj zabezpečovať legalizáciu peňazí v prospech ministra vnútra Kaliňáka a ministra financií Počiatka. Peňaženka pôsobila ako poradca na ministerstve, spravoval peniaze z provízií," dodal prokurátor Špirko.

Komplikovaná legalizačná schéma

Jedinou úlohou peňaženky malo byť spravovať peniaze, ktoré pochádzali z provízií a zabezpečovať vzťahy, ktoré sa týkali spomínaných osôb. Čo sa týka provízií, oznamovateľ mal uviesť, že za zapojenie jeho spoločnosti do uvedenej zákazky bolo nutné vyplatiť aj províziu.

"Provízia sa v tomto príklade ňom uvedenom pohybovala vo výške niekoľko desiatok percent z výnosov z obchodu. Oznamovateľ aj popísal, že celkovo v piatich čiastkach odovzdal 60-tisíc eur, 100-tisíc eur, 100-tisíc eur, 100 až 150-tisíc eur a na koniec 100-tisíc eur, ktoré boli adresované a určené na odovzdanie Jánovi a Robovi," vysvetlil Špirko.

Malo ísť o komplikovanú legalizačnú schému, ktorou sa mali napokon dostať do spoločnosti FoRest. Oznamovateľ podľa Špirka dokonca hovoril o dvesto miliónoch eur, ktoré mali zo zdrojov ministerstva vnútra prostredníctvom schémy získať.

Aliancia Fair-play v minulosti upozornila, že Kaliňák a Počiatek odkúpili podiel v spoločnosti FoRest za dve eurá, hoci mala účtovnú hodnotu 37-tisíc eur.

Kaliňák tieto obvinenia odmietol. "Také absurdné obvinenia, aké vzniesol pán Vasiľ Špirko, som naozaj dávno nepočul," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata