Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2018, 10:00

Pracovný boom nahráva aj Rómom. No k práci sa dostávajú ako poslední

V čase, keď nezamestnanosť klesá na nové a nové minimá, sa k práci dostávajú aj tí, ktorí majú na pracovnom trhu dlhodobo najmenšie šance.

Nezamestnanosť na Slovensku sa v marci posunula už k 5,5 percentu, ukazujú posledné štatistiky úradov práce. Stále viac okresov na juhozápade krajiny hlási nezamestnanosť nižšiu ako tri percentá a desaťtisíce voľných pracovných miest. Za prácou k nám preto prichádzajú tisíce Srbov, Rumunov aj Čechov. A až v takejto napätej situácii na pracovnom trhu dostávajú stále viac pracovných príležitostí aj Rómovia z osád.

Poslední na rade

“Z administratívnych údajov sme zistili, že aj vďaka ekonomickému cyklu sa miera zamestnanosti Rómov z koncentrovaných osídlení mierne zlepšuje. Rozdiel vo výsledkoch na trhu práce však zostáva obrovský v porovnaní s väčšinovou populáciou, miera zamestnanosti Rómov je zhruba tretinová,” konštatuje Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Aj keď ústredie práce hlási desaťtisíce voľných pracovných miest, podľa senior programovej manažérky Nadácie Pontis Ivany Vagaskej je odhadom až 100-tisíc Rómov bez práce. Práve Pontis vedie Business Leaders Forum - neformálne združenie firiem, ktoré presadzujú princípy zodpovedného podnikania. Medzi ne patrí aj zamestnávanie ľudí z marginalizovaných rómskych komunít.

Podľa Vagaskej firmy začali zamestnávať výrazne viac Rómov len pred pár rokmi, keď “hlavne väčšie podniky na Slovensku preukázateľne zápasia s nedostatkom pracovnej sily a sú nútené ju dovážať.”

V Business Leaders Forum sú viaceré firmy, ktoré majú dlhoročné skúsenosti so zamestnávaním Rómov. Narpíklad U.S. Steel Košice rozbehla už v roku 2002 projekt, vďaka ktorému zamestáva marginalizovaných Rómov z obcí Veľká Ida, Šaci a Luníka IX. Spoločnosť Whirpool zas začala v roku 2014 masívny nábor pracovníkov vo Veľkej Lomnici, dnes tvoria zhruba pätinu zamestnancov podniku Rómovia. Nie sú pritom len na robotníckych, ale aj špecializovaných pozíciách.

Pomoc komunitných centier

Firmám so zamestnávaním Rómov hojne pomáhajú aj komunitné centrá, ktoré vedú niektoré mimovládne organizácie. Jednou z nich je aj Človek v ohrození, ktorý poskytuje pracovné poradenstvo v marginalizovaných rómskych komunitách. Aj vďaka tomu si niekoľko Rómov z Kojatíc našlo prácu vo firme Foxconn v Nitre.

“V Nitre štyria klienti uspeli a jeden z nich sa vrátil domov, nakoľko nevedel čítať, ani písať, testami neprešiel. Pre neho to bol najväčší neúspech v živote a hanba, ale aj zlosť, ktorá ho motivovala niečo s tým robiť. Ponúkli sme mu možnosť doučovania v našom komunitnom centre. Doučujeme ho slovenský jazyk - učí sa čítať a písať a robí veľké pokroky,” hovorí Mária Lichvárová, ktorá pôsobí ako odborná garantka Komunitného centra Človeka v ohrození Kojatice.

Najväčšou prekážkou Rómov zamestnať sa zostáva vzdelanie. Podľa najnovšieho Národného programu reforiem dosahuje stredoškolské vzdelanie len 31 percent Rómov. “Nízka kvalifikácia predstavuje výrazné bariéry na trhu práce, keď miera zamestnanosti Rómov výrazne zaostáva za zamestnanosťou celej populácie,” píše sa v správe.

Vagaská pripomína, že zamestnaním Rómov získajú firmy viac než dovozom pracovnej sily zo zahraničia. “Firma začlenením Rómov do trhu práce získa zamestnancov, pri ktorých, na rozdiel od dovezenej pracovnej sily, existuje predpoklad, že v zamestnaní zotrvajú dlhodobo. Zároveň má takáto personálna politika obrovský pozitívny dopad na samotných rómskych zamestnancov a prispieva k riešeniu dlhotrvajúceho spoločenského problému,” dodala Vagaská.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.