Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2018, 10:40

Primátor Nesrovnal začal boj proti reklamným plochám, znížiť ich chce o polovicu

Nesrovnal tiež pripomenul, že do konca roka chcú odstrániť 350 nelegálnych bilbordov.

Primátor Nesrovnal začal boj proti reklamným plochám, znížiť ich chce o polovicu
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Z 3000 reklamných zariadení na pozemkoch hlavného mesta, ktoré identifikovali počas pasportizácie v roku 2016, má do konca aktuálneho volebného obdobia ostať nanajvýš polovica.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal to uviedol pre Tablet.TV. V relácii Hlavné mesto upozornil, že dosiahnuť cieľ sa nepodarí bez súčinnosti mestských častí.

"Stavebným úradom mestských častí, ktoré musia dať povolenie na odstránenie nelegálnych reklamných zariadení, sme rozposlali cca 480 žiadostí. Dostali sme však iba 160 odpovedí," povedal primátor. Opätovne vyzval mestské časti na intenzívnejšiu spoluprácu.

Mesto už začalo s odstraňovaním

Nesrovnal tiež pripomenul, že vo štvrtok (19.4.) začalo mesto v spolupráci s Asociáciou vonkajšej reklamy (AVR) odstraňovať 50 nelegálnych bilbordov. "Do konca roka ich chceme odstrániť 350," informoval.

Zopakoval, že vlani odstránilo mesto v spolupráci s AVR 150 zariadení, iná reklamná agentúra odstránila v spolupráci s mestom ďalších 100. V kooperácii s mestskou časťou Staré Mesto odstránil magistrát aj 50 telefónnych búdok, ktoré slúžili len ako reklamné plochy.

Objavujú sa stále nové reklamné plochy

K už odstráneným reklamným zariadeniam na magistrátnych pozemkoch patrí aj 428 reklamných trojnožiek. Reklamné plochy obopínajúce stĺpy verejného osvetlenia sa však objavujú naďalej.

"Spoločnosť Pre Sent, ktorá vlastní tieto trojnožky totiž zmenila taktiku," vysvetlil Nesrovnal.

"Keď mesto zistí, že na jeho majetku je bez povolenia osadená trojnožka, vyzveme spoločnosť, aby ju odstránila. Firma počká a posledný deň lehoty na odstránenie niekto príde a v noci trojnožku zoberie a dá ju na druhý stĺp. Tým vzniká nová situácia a v zásade musíme začínať od znova," priblížil primátor.

Obchádzanie zákona

Podľa neho sa spoločnosť snaží obchádzať zákon aj tak, že niektoré trojnožky sú neoznačené a nevidno tak, komu patria.

"Je to v rozpore so zákonom, lebo reklamné nosiče musia byť označené," podotkol Nesrovnal, ktorý si o konaní spoločnosti myslí svoje. "Tých, ktorí používajú takéto praktiky nazývajú v Česku šmejdi," zdôraznil.

Priznal, že pri súčasnej legislatíve nemá mesto možnosť efektívne sa brániť takémuto podvodnému konaniu.

Chce sa preto opätovne obrátiť na ministerstvo spravodlivosti i ministerstvo dopravy a výstavby so žiadosťou o sprísnenie právnych predpisov regulujúcich ochranu vlastníctva. Bratislavčanov tiež žiada, aby pokračovali v nahlasovaní nelegálnych reklamných zariadení.

Nesrovnal v Tablet.TV reagoval i na slová konateľa firmy Pre Sent Petra Šrůteka. Tvrdí, že má v rukách rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o tom, že mesto odstraňovalo trojnožky nelegálne. "Mesto žiadne také rozhodnutie nemá, ak ho budeme mať, tak sa k tomu vyjadríme," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.