Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2018, 15:39

Kotlebovcom prekáža ďalšia divadelná hra. Ak sa v nej našli, nie je to chyba tvorcov, reagujú umelci

​Podľa vedenia divadla je cieľom hry podporiť kritické myslenie mladých a ukázať im, ako vznikajú hoaxy a falošné správy na internete.

Kotlebovcom prekáža ďalšia divadelná hra. Ak sa v nej našli, nie je to chyba tvorcov, reagujú umelci
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ľudovej strane Naše Slovensko (ĽS NS) sa nepáči inscenácia Hoax, ktorú v rámci svojich vzdelávacích programov pripravilo Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. V straníckych letákoch distribuovaných do poštových schránok predseda nitrianskej krajskej organizácie ĽSNS Ján Kecskés označil uvedenie hry v stredných školách za "liberálne vymývanie mozgov".

Premiéra inscenácie Hoax sa konala 26. januára a odvtedy ju DAB uviedlo vo viacerých stredných školách nielen v Nitrianskom kraji. Hra zobrazuje príbeh dvoch mladíkov, ktorí trávia veľa času na sociálnych sieťach, pričom sa zapletú do výziev extrémistickej skupiny.

​Podľa vedenia DAB je cieľom hry podporiť kritické myslenie mladých divákov a ukázať im, ako vznikajú hoaxy a falošné správy na internete, ako jednoducho sa dá manipulovať s informáciou aj s obrazom a prispievať k šíreniu extrémizmu.

Podľa Kecskésa však ide o "odnárodňovanie a politické vymývanie mozgov detí", pričom divadlo "zneužilo" z rozpočtu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) 20-tisíc eur na prípravu hry. Zároveň skonštatoval, že inscenácia je "politicky motivovaná a zameraná na primitívne zosmiešňovanie ĽS Naše Slovensko".

Divadlo sa voči týmto výrokom rázne ohradilo. "DAB v Nitre je kultúrnou inštitúciou, ktorá je povinná realizovať rôzne vzdelávacie aktivity, medzi ktorými je aj prevencia a eliminácia rasizmu a extrémizmu. Zadanie na realizáciu takýchto podujatí má DAB aj priamo od svojho zriaďovateľa, ktorým je NSK," uvádza sa v reakcii.

DAB zároveň upozornilo, že vo vyhlásení Kecskésa je viacero nezrovnalostí i vyložených neprávd. "Nepravdivé je jeho tvrdenie "o zneužívaní 20-tisíc eur" na prípravu hry Hoax. Jej celkový rozpočet v skutočnosti nepresiahol sumu 19-tisíc eur, z ktorých veľkú časť získalo DAB z mimorozpočtových zdrojov, z Fondu na podporu umenia," konštatuje sa vo vyhlásení.

Nepravdivé je podľa divadla aj tvrdenie o zosmiešňovaní ĽS NS. "Inscenácia Hoax je zameraná na mediálnu výchovu a prevenciu pred extrémistickými ideológiami. Nikde v hre sa ĽS Naše Slovensko nespomína, ak sa v nej však táto strana našla, rozhodne to nie je chyba tvorcov. DAB v Nitre ostro odsudzuje snahy o "normalizáciu", pri ktorej sa politická strana snaží ovplyvňovať nezávislosť umelcov a kultúrnych inštitúcií. Takéto konanie považujeme za absolútne neprípustné a neakceptovateľné," konštatuje DAB v reakcii na výroky ĽS NS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.