Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2018, 17:00

Bratislavu čaká veľký zber podpisov. Jeho cieľom je referendum o predčasných voľbách

Za petíciou sú viaceré iniciatívy.

Bratislavu čaká veľký zber podpisov. Jeho cieľom je referendum o predčasných voľbách
Zdroj: archív HN

Iniciatívy Hnevám sa, V teniskách a Za Slovensko chystajú v piatok veľký zber podpisov pod petíciu, ktorej cieľom má byť referendum o predčasných voľbách. 

Dobrovoľníci budú podpisy zbierať v piatok 20. apríla na bratislavskom Námestí SNP od 12:00 až do 19-tej. "Zároveň bude na tomto mieste zriadená improvizovaná pošta, z ktorej môžu ľudia odoslať podpisové hárky komukoľvek, kto vie a chce zbierať podpisy kdekoľvek na Slovensku," píšu v tlačovej správe. 

100-tisíc do schôdze

Podpisy už zbierajú niekoľko týždňov. Čiastkovým cieľom je mať 100-tisíc podpisov do májovej schôdze NR SR. “Chceme poslancom aj touto formou pripomenúť, že ľudia chcú zmenu, a že čím skôr skončí táto vláda, tým sa na Slovensku menej ukradne,” skonštatoval Matej Hložník z iniciatívy Hnevám sa.

Na vypísanie referenda je potrebných 350-tisíc podpisov. Hložník chce, aby sa všetko stihlo pripraviť tak, aby mohlo byť referendum v čase komunálnych volieb, ktoré sú naplánované na jeseň.

Referendum s voľbami

"Veríme, že ho vyhlási na rovnaký deň, ako sa budú konať komunálne voľby. V tento deň chodí voliť od roku 2002 vždy 50% voličov, takže s referendom bude účasť ešte vyššia a samotné referendum bude teda úspešné,” píše Hložník. 

Snahu vypísať referendum o predčasných voľbách argumentujú tým, že "predčasné voľby podporujú herci, novinári a hlavne ľudia na protestoch Za slušné Slovensko." 

K akcii troch iniciatív sa následne pridali aj iniciatívy TERAZ a nedoverujem.sk. "Nakoľko verejné zhromaždenia pokračujú aj po zmene vlády, je potrebné, aby davy ľudí túžiacich po zmene mali konkrétnu víziu, čo chcú dosiahnuť," píše iniciatíva TERAZ vo svojom stanovisku. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.