Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2018, 10:28 Aktualizované dňa 18.04.2018 o 16:46

Danko má výhrady k Pellegrinimu. Bugárov Most šéfovi SNS odkazuje, že s ním nesúhlasí

Andrej Danko kritizoval nového premiéra Petra Pellegriniho, chce si s ním vyjasniť postoje.

Predsedníctvo SNS chce vo štvrtok popoludní hovoriť s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a vyjasniť si svoje postoje k otázkam, ktoré prináša vládnutie.

Predseda SNS Andrej Danko sa nechce dozvedať o odchodoch ministrov či vysokých funkcionárov z médií. Necíti sa v koalícii takto komfortne. Neotvára však koaličnú dohodu.

Pellegrini potvrdil, že sa s Dankom stretne. "Premiér sa stretne s predsedom SNS Andrejom Dankom, aby diskutovali o aktuálnych politických otázkach," píše v stanovisku úrad vlády. 

Podľa Pellegriniho je súčasná koalícia "jedinou zárukou stability pre Slovensko.Zásadnou prioritou predsedu vlády SR je napĺňanie programového vyhlásenia vlády a vytváranie podmienok pre prácu ministrov všetkých troch koaličných strán tak, aby ich rezorty úspešne napredovali."

Problémy s Pellegrinim

Na predsedníctve SNS rokovali členovia aj o možnosti predčasných volieb. Informáciu pre HN potvrdil zdroj z prostredia strany.

Podľa našich informácií mal predčasnými voľbami hroziť Andrej Danko aj koaličným partnerom.

Pellegrini ako predseda vlády je podľa jeho slov pre SNS novým človekom, z pohľadu jeho postojov a hodnôt neznámy.

"Je tých tém strašne veľa, ktoré by mohli dospieť k tomu, že by komunikácia SNS s pánom Pellegrinim bola komplikovaná. Potrebujeme sa cítiť komfortne v tejto vláde. Sú témy, ktoré nám pán Pellegrini musí zodpovedať, pokiaľ máme mať voči nemu dôveru," povedal Danko.

Spomenul napríklad tému migrantov a ich prerozdeľovania, aj ďalšie výzvy v rámci Európskej únie. Chce vedieť aj Pellegriniho predstavu o jadre Únie.
Sľúbil, že SNS urobí všetko preto, aby si svoje postoje inteligentne vysvetlili tak, aby sa v piatok konala vláda a boli schválené zákony. Danko priznal, že inicioval odsunutie rokovania vlády zo stredy na piatok, aby si vydiskutovali názory.

Otvorenie koaličnej zmluvy nie je podľa Danka aktuálne v hre. "Keď to bude v hre, tak to urobím. Ak budem cítiť, že sa SNS dusí, že máme byť 'pošpiňovaní', tak to urobím, ako som to urobil minulý rok," uviedol Danko. Odmietol informácie o tom, že by SNS hovorila o predčasných voľbách. "Od nedôvery vláde a predčasných volieb sme ďaleko," poznamenal.

Danko naznačil aj problém s ministerstvom financií. "Odmietam sa klaňať, prosiť o financie, aby som musel tvrdo bojovať o veci, ktoré sú prirodzené vo funkčnom štáte," uviedol.

Ako príklad rozdielnych názorov uviedol aj konflikt v Sýrii. "Myslím si, že pán Fico by sa nevyjadril o konflikte v Sýrii, že ho podporuje," povedal Danko, ktorý by sa podľa vlastných slov tiež takto nevyjadril. Šéf SNS tiež spomenul Rusko, ktoré by sa nemalo podľa neho poškodzovať.

Fico vníma rozmanitosť 

Predseda koaličného Smeru-SD a expremiér Robert Fico vníma rozmanitosť programov a priorít koaličných strán. Súčasnú vládnu trojku však považuje za jedinú zmysluplnú alternatívu. Uviedol to v reakcii na slová šéfa SNS Andreja Danka, ktorý sa momentálne v koalícii necíti komfortne a chce preto hovoriť s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD).

"Za kľúčové považujem programové vyhlásenie vlády, pri napĺňaní ktorého má Peter Pellegrini moju plnú podporu i celého vedenia strany," dodal Fico.

Bugárovcom sa to nepáči

Názory SNS sa však nepozdávajú Bugárovmu Mostu. "Strana Most-Híd nezdieľa názory SNS, ktoré prezentoval jej predseda na tlačovej konferencii po rokovaní predsedníctva strany. Nevnímame žiadne posuny vládnej koalície v zásadných politických otázkach. Ak by sme nadobudli takýto pocit, budeme to riešiť, tak, ako vždy doteraz: vo vnútri koalície. Pre nás platí programové vyhlásenie vlády, ktoré je v zahraničnej politike jednoznačné. V prvom rade sa musíme sústrediť na dôležité a vážne úlohy, ktoré stoja pred Slovenskom. A tomu určite nepomáha riešenie problémov a prípadných nezhôd pred médiami a verejnosťou," píše sa v stanovisku Mosta-Híd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.