Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Štát bojuje s toxickým dedičstvom vyvlastňovaním

farmár, pôda
Zdroj: Reuters

Vlastníte záhradu, na ktorej plánujete pestovať paradajky, no môžete ich mať len na okrasu. Pre kontamináciu sú nevhodné na konzumáciu. To je prípad niektorých obyvateľov Vrakune. Štát sa však rozhodol podniknúť v tomto smere rázne kroky – znečistenú pôdu vám môže podľa nového zákona odobrať. Od marca totiž platia novelizované zákony z dielne ministerstva životného prostredia, ktoré v prípade, že majiteľ nedovolí štátu toxické územie vyčistiť, umožňujú v krajnom prípade obmedziť vlastnícke práva. Znečistených území, ktoré predstavujú riziko pre prírodu, ale najmä zdravie ľudí, sú totiž na Slovensku stovky. Na pokrytie finančne nákladnej sanácie Brusel prispeje približne 180 miliónmi eur z eurofondov.


Krajné riešenie
Obyvatelia lukratívnej časti Vrakune majú problém najmä pre starú skládku Dimitrovky. Z nej sa totiž šíria nebezpečné toxíny do podzemných vôd. Podľa niektorých odhadov a meraní zasahujú zhruba desať kilometrov ďaleko až na okraj Bratislavy. A hoci sa rezort životného prostredia dlhodobo snaží oblasť vyčistiť, niektorí majitelia pozemkov odmietali na svojom území nechať vykonať sanačné práce.


„Ctím súkromné vlastníctvo. No legislatívu sme nepísali za kancelárskym stolom. Jej obsah si vynútili skúsenosti z praxe,“ podotkol minister životného prostredia László Sólymos. V súčasnosti totiž platí, že ak sa nepodarí dohodnúť čo len s je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.