Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Kontrolný úrad vidí nedostatky v agroagentúre

Netransparentnosti a korupcii priam nahrával systém, ktorý sa v Pôdohospodárskej platobnej agentúre vytvoril už v minulosti. Zistili to kontrolóri preverujúci jej činnosť za roky 2014 až 2016. Situáciu vysvetľuje Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu.

Kontrolný úrad vidí nedostatky v agroagentúre
Zdroj: Pavol Funtál

Najvyšší kontrolný úrad zistil kontrolou v Pôdohospodárskej platobnej agentúre „neštandardné konanie vrcholového manažmentu a možné korupčné prostredie pri poskytovaní prostriedkov EÚ aj štátneho rozpočtu“. Vaše zistenia sú dokonca také závažné, že ste ich postúpili prokurátorom a polícii. Vy sám – boli ste z toho prekvapený? Nakoľko je bežné, že v štátnych inštitúciách odhalíte fakty, ktoré treba okamžite posúvať polícii?

Tým, že Najvyšší kontrolný úrad vykonáva kontroly ex-post, nestáva sa často, že výsledky kontrol odstupujeme orgánom činným v trestnom konaní. V prípade Pôdohospodárskej platobnej agentúry sme však závery kontroly odstúpili aj preto, že sme v rámci agentúry identifikovali vážne podozrenie na existenciu prostredia, ktoré môže viesť ku korupčnému správaniu. To je veľmi vážne zistenie, ktoré sme však nevedeli detailne podložiť správaním, teda konaním konkrétnych osôb. Pretože, ako som už povedal, náš úrad robí kontroly s časovým odstupom. Čiže len veľmi ťažko by ste mohli niekoho pristihnúť pri preberaní úplatku, respektíve pri páchaní inej trestnej činnosti. Na to má spoločnosť vytvorené iné mechanizmy, v tejto oblasti pôsobia iné inštitúcie štátu.


Čo bol podľa vás, po kontrole v platobnej agentúre, absolútne najvypuklejší problém, ktorý ste odhalili?
Najvážnejším zistením bolo veľmi neštandardné nastavenie systému riadenia, zodpovednosti za rozhodovacie procesy, ktoré vytvárali podhubie pre netransparentnosť či korupčné správanie. Kontrolóri tiež nenadobudli ubezpečenie, že pri hodnotení projektov bol zabezpečený jednotný, odborný, objektívny a transparentný postup v súlade s európskymi princípmi.

Mohli by ste stručne vymenovať prehľad negatívnych zistení?
Neexistovali interné riadiace akty, kontrolovaný subjekt nemal žiadny manuál postupu hodnotenia projektov, nefungovala vnútorná kontrola. Vážny problém sa identifikoval aj v nedostatočnom dohľade zo strany riadiaceho orgánu, ministerstva, vo vzťahu k sprostredkovateľskému orgánu, teda agentúre. Ukázalo sa, že v niektorých p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.