Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Kontrolný úrad vidí nedostatky v agroagentúre

Netransparentnosti a korupcii priam nahrával systém, ktorý sa v Pôdohospodárskej platobnej agentúre vytvoril už v minulosti. Zistili to kontrolóri preverujúci jej činnosť za roky 2014 až 2016. Situáciu vysvetľuje Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu.

Kontrolný úrad vidí nedostatky v agroagentúre
Zdroj: Pavol Funtál

Najvyšší kontrolný úrad zistil kontrolou v Pôdohospodárskej platobnej agentúre „neštandardné konanie vrcholového manažmentu a možné korupčné prostredie pri poskytovaní prostriedkov EÚ aj štátneho rozpočtu“. Vaše zistenia sú dokonca také závažné, že ste ich postúpili prokurátorom a polícii. Vy sám – boli ste z toho prekvapený? Nakoľko je bežné, že v štátnych inštitúciách odhalíte fakty, ktoré treba okamžite posúvať polícii?

Tým, že Najvyšší kontrolný úrad vykonáva kontroly ex-post, nestáva sa často, že výsledky kontrol odstupujeme orgánom činným v trestnom konaní. V prípade Pôdohospodárskej platobnej agentúry sme však závery kontroly odstúpili aj preto, že sme v rámci agentúry identifikovali vážne podozrenie na existenciu prostredia, ktoré môže viesť ku korupčnému správaniu. To je veľmi vážne zistenie, ktoré sme však nevedeli detailne podložiť správaním, teda konaním konkrétnych osôb. Pretože, ako som už

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.