Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Duálne vzdelávanie bude atraktívnejšie

Tripartita schválila novelu, malé firmy dostanú na žiakov príspevky.

Duálne vzdelávanie bude atraktívnejšie
Zdroj: Peter Mayer

Ak sa menšia firma zapojí do duálneho vzdelávania, čelí viacerým problémom. Nedostatok personálu a času sa prelínajú s rizikom, že študent sa neosvedčí alebo dokonca sám odíde. Firmy tak majú iba malú motiváciu zapojiť sa do projektu. Často totiž viac stratia, ako získajú. Tripartita však včera schválila novelu zákona o odbornom vzdelávaní, ktorou chce ministerstvo školstva duálne vzdelávanie zatraktívniť, a to tak pre školy, ako aj pre firmy.

Byrokracia sa zníži
Návrh zákona myslí obzvlášť na malé a stredné firmy. Po novom budú môcť získať na každého žiaka každý rok príspevok vo výške tisíc eur. Na príspevok budú mať však nárok aj firmy, ktoré odučia viac ako 400 hodín za rok. Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka vysvetlil, že malé firmy sa do projektu zapájajú ťažšie, a to predovšetkým kvôli administratívnej náročnosti. „V princípe sa tomu vie venovať iba ťažko, pretože ledva stíha svoj biznis a nemá ďalší aparát ľudí, ktorí by administratívne celý ten proces vedeli zabezpečovať,“ spresnil. Byrokracia spojená so zapojením sa do systému by sa však už tento rok mala znížiť. Novela totiž nav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.