Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 12:37

Trošková skončila až po Ficovi. Podľa NBÚ nie je problém, že bola na stretnutí s Merkelovou

  • Národný bezpečnostný úrad tvrdí, že stretnutie Roberta Fica a Angely Merkelovej nebolo v režime utajenia.
  • Mária Trošková a Viliam Jasaň opustili svoje funkcie na Úrade vlády až päť dní po Robertovi Ficovi.
Trošková skončila až po Ficovi. Podľa NBÚ nie je problém, že bola na stretnutí s Merkelovou
Zdroj: TASR

Účasť Márie Troškovej na rokovaní s Angelou Merkelovou nepovažuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) za problém, a to ani napriek tomu, že nemala bezpečnostnú previerku. Informuje o tom denník Sme.

Stretnutie vtedajšieho premiéra Roberta Fica s nemeckou kancelárkou, ktorého sa zúčastnila aj jeho asistentka Trošková, sa uskutočnilo v apríli 2017. Upozornil na to Ondrej Gažovič, ktorý päť rokov pracoval ako slovenský diplomat.

Podľa NBÚ stretnutie nebolo "v režime akéhokoľvek utajenia, teda predmetom rokovania neboli utajované skutočnosti.“

Tri body naznačujú opak

Sme však upozorňuje, že vysvetlenie bezpečnostného úradu nie je v súlade so zoznamom Úradu vlády o utajovaných skutočnostiach. Podľa denníka tri body zo zoznamu naznačujú, že Trošková na schôdzke s Merkelovou previerku potrebovala.

Medzi utajované skutočnosti napríklad patria aj "program niektorých zahraničných ciest a zahraničných návštev či opatrenia na zabezpečenie ochrany určených ľudí, objektov a zahraničných delegácií."

Skončili až po Ficovi

Trošková a tajomník bezpečnostnej rady štátu Viliam Jasaň opustili svoje funkcie na Úrade vlády podľa informácií portálu Aktuality.sk až päť dní po Ficovi, ktorý podal demisiu 15. marca. Už dva dni potom, ako sa v médiách objavili informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pritom informovali, že do vyšetrenia prípadu opúšťajú svoje pracovné pozície.

Dôvodom bolo, že Kuciak vo svojom poslednom článku písal práve o kontaktoch Troškovej a Jasaňa s talianskymi podnikateľmi z východného Slovenska, ktorí majú väzby na taliansku mafiu.

„Viliam Jasaň čerpal neplatené voľno od 1.3. 2018 do 20. 3. 2018 a štátnozamestnanecký pomer skončil dňa 20. 3. 2018. Mária Trošková čerpala neplatené voľno od 1.3. 2018 do 21. 3. 2018 a štátnozamestnanecký pomer skončila dňa 21. 3. 2018,“ uviedol Úrad vlády.

Sekretárka alebo hlavná štátna radkyňa?

Tošková na Úrade vlády pracovala ako sekretárka, povedal 6. marca 2018 vtedy ešte minister vnútra Robert Kaliňák. V súvislosti s jej funkciou sa hovorilo o pozícii hlavná štátna radkyňa, no Kaliňák tvrdil, že ide o platovú triedu a nie o funkciu.

Jej skutočná náplň práce je verejnosti doteraz neznáma, rovnako aj služobné cesty, na ktorých sa zúčastnila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.