Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Bezplatná liečba onkopacientov je mýtus

Podľa ministerstva môžu zdravotné poisťovne uhrádzať lieky v plnej výške, no rozhodnutie je na nich.

veda výskum vedec laboratórium
Zdroj: Reuters

Onkologických pacientov zaskočili v lekárňach doplatky za Puri-Nethol – liek predpisovaný pri akútnej lymfoblastickej leukémii. Pritom ešte vlani bol v režime na výnimku uhrádzaný zdravotnou poisťovňou v plnej výške. Na situáciu upozornili lekári aj rodičia detí s onkologickými ochoreniami.


Zmena nastala schválením novely, ktorou sa zmenili podmienky úhrady nekategorizovaných liekov. Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že uvedený liek bol na žiadosť držiteľa registrácie vyradený zo zoznamu kategorizovaných už v januári 2013. „Držiteľ registrácií uviedol ako dôvod podania žiadosti marketingové dôvody. Momentálne predmetný liek nie je zaradený v kategorizačnom zozname. Generickú náhradu nemá. Zdravotná poisťovňa však má možnosť pacientovi liek uhradiť v plnej výške,“ informovala hovorkyňa Zuzana Eliášová.


Nová legislatíva
Zdravotná poisťovňa Union informovala, že tento liek hradí nad rámec kategorizácie podľa novej legislatívy – teda 75 percent z referenčnej ceny. „Úhrada je 49,01 eura od 1. 2. 2018, je uverejnená aj na našej webovej stránke spolu s ostatnými liekmi hradenými nad rámec kategorizácie. Na základe referenčnej ceny je konečná cena v lekárni 65,35 eura,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Doplatok pacienta za jedno balenie predstavuje 16,34 eura.


Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa sa odvoláva na spomínanú novelu zákona. „Na jej základe úhrada zdravotnej poisťovne za liek Puri-Nethol môže byť najviac do výšky 75 percent z ceny lieku. Držiteľ registrácie lieku však svoju cenovú politiku zmenenej legislatíve neprispôsobil. Keďže liek sa používa pri terapii akútnej lymfoblastickej leukémie u detí a dospievajúcich, VšZP s účinnosťou od 1. 4. 2018 uhrádza Puri-Nethol v plnej výške,“ potvrdila jej hovorkyňa Viktór

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.