Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 14:33 Aktualizované dňa 12.04.2018 o 15:43

Taliansky podnikateľ Vadala zostáva vo väzbe

Najvyšší súd zamietol sťažnosť Vadalu voči nedávnemu rozhodnutiu Krajského súdu v Košiciach, ktorý ho vzal do predbežnej väzby.

Taliansky podnikateľ Vadala zostáva vo väzbe
Zdroj: TASR/František Iván

Taliansky podnikateľ Antonino Vadala žijúci na východe Slovenska zostáva vo väzbe za mrežami.

Rozhodol o tom vo štvrtok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí.

Najvyšší súd tak zamietol sťažnosť Vadalu voči nedávnemu rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Košiciach, ktorý ho vzal do predbežnej väzby.

"Najvyšší súd dnes sťažnosť Antonina V. zamietol. Rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach považuje za zákonné a správne. Najvyšší súd SR zajtra vráti spis predkladajúcemu súdu, teda Krajskému súdu v Košiciach," uviedla vo štvrtok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

O osude talianskeho podnikateľa bude opäť rozhodovať Krajský súd v Košiciach, ktorý sa bude zaoberať návrhom krajského prokurátora, aby premiestnil Taliana z predbežnej väzby do väzby vydávajúcej.

Prokurátor tak mohol urobiť až keď dostal originál európskeho zatýkacieho rozkazu od talianskych orgánov činných v trestnom konaní.

Ten dostal na začiatku tohto týždňa a okrem toho sa čakalo na štvrtkové rozhodnutie NS SR vo veci sťažnosti Antonina Vadalu voči vzatiu do väzby.

Vadala podnikajúci na Slovensku je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky.

"Európsky zatýkací rozkaz bol rozšírený o ďalší skutok spočívajúci v páchaní trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Účelom vydávacej väzby, o ktorú žiadame, je zabezpečenie prítomnosti vyžiadanej osoby a zabránenie, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze," uviedol na začiatku týždňa hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.

Polícia zadržala 42-ročného Antonina V. 13. marca, o dva dni neskôr rozhodol sudca košického krajského súdu o jeho vzatí do predbežnej väzby. Proti tomuto rozhodnutiu podal obvinený sťažnosť.

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.