Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 00:00

Štát plánuje balíček aj pre podnikateľov

Opatrenia by mali predovšetkým znížiť byrokraciu a rozšíriť elektronizáciu.

Štát plánuje balíček aj pre podnikateľov
Zdroj: TASR

Okrem sociálneho balíčka má vláda pripravený aj balíček pre podnikateľov. Má ísť o rôzne opatrenia na zníženie byrokratickej záťaže a zjednodušenie viacerých procesov. Pracuje na ňom ministerstvo hospodárstva a vláda by sa mu mala začať venovať ešte pred letom. Podnikatelia sa síce iniciatíve tešia, tvrdia však, že na to, aby bol balíček skutočne efektívny, je potrebná zmena na všetkých ministerstvách.


Za jednu novú reguláciu dve staré
Antibyrokratický balíček má byť podľa Správy o stave podnikateľského prostredia na Slovensku najdôležitejším posunom tohto roka v tejto sfére. Dokument priznáva, že v podnikateľskom prostredí sa prejavili mierne znaky poklesu jeho kvality. Za najdôležitejšie dôvody považuje nedostatok pracovnej sily, ako aj nestabilitu legislatívneho prostredia, často meniace sa podmienky podnikania a podpory a byrokraciu. V tejto súvislosti sa preto rezort hospodárstva rozhodol vypracovať súbor zákonov, ktoré by situáciu zlepšili. „Balíček bude obsahovať podobne ako predchádzajúci balíček opatrenia z rôznych oblastí. Bude pokrývať predovšetkým oblasti elektronizácie, zjednodušovania procesov či získavania povolení a znižovanie byrokracie,“ uvádza sa v dokumente. Hovorca rezortu Maroš Stano uviedol, že bližšie informácie budú dostupné už tento týždeň, keď sa návrh dostane do pripomienkového konania.


Nové opatrenia by podľa dokumentu mali brať do úvahy aj výsledky ankety Byrokratický nezmysel za rok 2017. Tú organizuje Združenie mladých podnikateľov a minulý rok ju napríklad vyhral fakt, že ak chce dať zamestnávateľ zamestnancovi prebytočnú paletu či sud, musí požiadať o povolenie úrady. Okrem toho ministerstvo prijalo viac ako 150 podnetov či už od firiem alebo iných rezortov.


Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošťák iniciatívu ministerstva oceňuje a zároveň očakáva, že zohľadnia pripomienky, ktoré na ministerstvo posielali. Dodal, že práve byrokracia je pre nich jedna z najdôležitejších tém. „Zároveň musím podotknúť, že aktivita je síce chvályhodná, no na druhej strane sa, žiaľ, deje to, že ministerstvá schvaľujú nové a nové regulácie,“ podotkol. To by sa podľa Hošťáka dalo vyriešiť princípom „one-in, two-out“, ktorý funguje napríklad vo Veľkej Británii. Čiže v prípade, že je prijatá nová regulácia, dve staršie musia byť zrušené.


Korupcia sa nespomína
Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka však poukazuje aj na iný problém, kt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.