Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2018, 17:06

Problémy Ladislava Bašternáka: 1,7 milióna už zrejme neuvidí, hrozí mu najmenej sedem rokov

Ak by sa vyšetrili aj ďalšie tri prípady, v ktorých kontroverzný podnikateľ figuruje, môže dostať až dvanásťročný trest.

Problémy Ladislava Bašternáka: 1,7 milióna už zrejme neuvidí, hrozí mu najmenej sedem rokov
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Kontroverznému podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi hrozí sedemročný trest. Ide o kauzu neoprávneného vyplatenia vratiek DPH od štátu, v ktorom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry už podal obžalobu.

​Informuje o tom Denník N na svojom webe s tým, že ak by sa vyšetrili aj ďalšie tri prípady, v ktorých kontroverzný podnikateľ figuruje, môže dostať až dvanásťročný trest.

Takmer dva milióny už zrejme späť nezíska

Navyše s veľkou pravdepodobnosťou už nezíska späť 1,7 milióna eur, ktoré v rámci uplatnenia účinnej ľútosti uhradil Daňovému úradu v Trenčíne, ani ak by ho súd oslobodil. Daniari si peniaze zrejme nechajú. Môžu ich totiž brať ako uhradenie časti daňového dlhu, ktorý má Bašternák a jeho firmy v hodnote takmer tri milióny eur.

​V prípade, v ktorom už prokurátor podal obžalobu, boli vratky DPH neoprávnene vyplatené spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou bytov v komplexe Five Star Residence, ktorú postavil Marián Kočner. Bašternák pritom polícii tvrdil, že za byty v komplexe zaplatil 12 miliónov eur v hotovosti.

Bašternák však figuruje v ďalších troch prípadoch, ktoré sú prešetrované.

Neoprávnené vratky aj podvody s bytmi

Jeden sa týka nadmerných odpočtov DPH vo výške takmer šesť miliónov eur, ktoré boli firme BL 202 od štátu vyplatené za zdaňovacie obdobie apríl 2012 až október 2012 a december 2012. Tieto finančné prostriedky neboli predmetom daňovej kontroly a v súčasnosti sú vyšetrované.

Ďalším je trestné oznámenie poslanca SaS Jozefa Rajtára, podľa ktorého mohlo dochádzať vo Five Stars Residence k podvodom s bytmi pravidelne. V tomto prípade sú orgány činné v trestnom konaní vo fáze zabezpečovania dôkazov.

Posledný z trojice prípadov sa týka výstavby bytovky Bonaparte, v ktorej býva aj expremiér a šéf Smeru Robert Fico. Aj v tomto prípade ide o nikoľkomiliónové vratky DPH.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.