Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2018, 17:18

Snaha založiť stranu je parazitovanie na slogane. Organizátori protestov sa obrátili na ministerstvo

Snaha zaregistrovať stranu "Za slušné Slovensko" sa organizátorom protestov nepozdáva.

Snaha založiť stranu je parazitovanie na slogane. Organizátori protestov sa obrátili na ministerstvo
Zdroj: TASR - Milan Drozd

Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko podali v pondelok na Ministerstve vnútra (MV) SR podnet v súvislosti s konaním o registrácii politickej strany s rovnomenným názvom "Za slušné Slovensko".

Snaha o založenie takejto politickej strany podľa nich vykazuje znaky zneužitia práva a parazitovania na ich slogane. Uviedli to v svojej tlačovej správe.

Chcú sa dohodnúť s organizátormi

Prípravný výbor politickej strany použil rovnomenný názov bez vedomia organizátorov protestov, ozrejmili.

Veria, že MV ako oprávnený orgán verejnej moci "nebude celú situáciu vnímať len čisto formalisticky, ale bude sa zaoberať i otázkou posúdenia rozporu snahy o registráciu politickej strany s Ústavou SR, autorsko-právnou ochranou a dobrými mravmi".

Chcú ochrannú známku

Organizátori protestov sa zároveň snažia pre názov získať autorskoprávnu ochranu aj ho zaregistrovať ako ochrannú známku. Ich právny zástupca začal konania na Úrade priemyselného vlastníctva.

Za vznikom strany je bývalá redaktorka STV a exhovorkyňa Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) z čias jeho ministrovania v rezorte pôdohospodárstva Magda Želeňáková. Okrem nej sú v prípravnom výbore Radko Olej z Košíc a Peter Hardoň z Vlkoviec.

Organizátorka protestov Karolína Farská o tom, že zakladať politickú stranu nechcú:

Už oznámili MV, že idú zbierať podpisy. Oznámenie je na webstránke ministerstva. Na registráciu strany je potrebných aspoň 10-tisíc podpisov.

Majú polroka čas

MV vo štvrtok (5.4.) potvrdilo, že v zmysle zákona uverejnilo oznámenie prípravného výboru, že 29. marca 2018 začali zbierať podpisy na založenie strany. Názov bude ministerstvo chrániť 180 dní. Dovtedy nezaregistruje žiadnu zmenu názvu strany na tento názov, ani nezaregistruje inú stranu s týmto názvom, vysvetlil hovorca rezortu Petar Lazarov.

MV má pri registrácii politických strán jediné obmedzenie - nemôže zaregistrovať politickú stranu s názvom, ktorý už bol v registri politických strán zaregistrovaný alebo ktorý podlieha ochrane podľa zákona o politických stranách a politických hnutiach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.